Düğünde Takılan Altınlar Kime Aittir?

Düğünde Takılan Altınlar Kime Aittir?

Son zamanların en çok tartışılan konularından birisi olan düğünde takılan altınlar, kadına mı yoksa erkeğe mi aittir? Ya da takılan bu altınlar ortak kullanılabilir mi? Altınları gizlice satmak boşanma sebebi sayılır mı? Bugün bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Düğünde Takılan Altınlar

Eşler arasında ihtilaf konusu olan ve zaman zaman da boşanmaya kadar giden düğünde takılan altınlar konusu, toplumun temel yapı taşı olan aile müessesi’ne ciddi anlamda zararlar vermektedir. Eşlerden birinin duyarsız hareketi sonucu diğer eş duruma tepki göstermekte ve bunun akabininde aile müessesi derinden sarsılmaktadır.

Aslında burada temel hareket noktası yani olaya bakış açısı hediyenin kime edildiğidir. Düğünlerde takılan altınlar, bilezikler ve envai çeşit kıymetli mücevherler bir erkek tarafından takılamayacağı için ve düğünde bu takılar genel itibariyle kadınlara hediye edildiği için düğünde takılan altınların geline ait olduğu çıkarımında bulunabiliriz.

Şimdi dilerseniz bu konuyu hukuk nezdinde de değerlendirelim. Düğünlerde takılan takıların erkeğe mi kadına mı ait olduğu, yöreye ait adetlerin ortaya çıkarılmasıyla vuku bulur. Nitekim Yargıtay konu ile ilgili olarak verdiği birçok emsal kararda, ziynet eşyalarının erkeğe takılsa dahi kadına ait olduğu üzerinde bir karar vermiştir. Düğünde takılan paralar için ise yine yöreye ait adetlerin araştırılması sonucu karar verilir.

Düğünde Takılan Takılar Boşanma Sebebi Sayılabilir

Düğünde takılan takıların kadına ait olduğunu yukarıdaki paragraflarda belirtmiştik. Peki bir erkek eşinin haberi olmadan gidip düğünde takılan takıları satarsa ne olacak? Bu noktada kadın, durumu gerekçe göstererek boşanma davası açabilir ve boşanma davası neticesinde de düğünde takılan takıları geri alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir