Boşanma Davasında Whatsapp Kayıtları

BOŞANMA DAVASINDA WHATSAPP KAYITLARI

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle çok değişik iletişim yöntemleri bulunmakta olup ülkemizde en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma servisi Whatsapp uygulamasıdır. Bu durum doğal olarak Boşanma avukatlarına whatsapp mesajlarının delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı sorularının sıklıkla sorulmasına yol açmaktadır.

Boşanma davalarında hukuka uygun şekilde elde edilmiş her türlü delil kullanılabilmektedir. Boşanma davalarının niteliği gereği hakim tarafların delilleri dışında resen delil de toplayabilmektedir. Bu bakımdan whatsapp mesajları, fotoğraflar, videolar vb kayıtların hukuka uygun bir şekilde elde edilmeleri halinde delil olarak kullanılabilmektedir. Örneğin bir eşin diğer eşe whatsapptan attığı hakaret mesajlarının delil olarak kullanabileceği konusunda duraksama yoktur.

Bahsettiğimiz gibi bu kayıtların delil olarak kullanılabilmesi için hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir. Hukuka aykırı olarak elde edilen ve ya delil olarak yaratılan kayıtların delil olarak kullanılması mümkün değildir. Örneğin gizlice ses kaydı yapılması, telefona program kurarak whatsapp kayıtlarının elde edilmesi hukuka aykırı bir durum olup özel hayatın gizliğini ihlal etmekte ve delil olarak kabul edilmemektedir.

Ancak Yargıtay tarafından boşanma davalarında ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin kuralları geniş yorumlanmaktadır. Örneğin bir eşin diğer eşden habersiz olarak telefonunu kurcalayarak whatsapp mesajlarını alması halinde Yargıtay bu delili geçerli sayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat