Boşanma Davasında Hakim Neler Sorar?

BOŞANMA DAVASINDA HAKİM NELER SORAR

Boşanma avukatlarına en sık sorulan sorulardan biri de boşanma davasında hakimler neler sorar sorusudur. Boşanma davasında hakim evlilik birliğinin sona ermesine neden olan hadiseler ve bu hadiselerin kimden kaynaklandığını incelemekte ve sonucunda boşanmada bir tarafın daha kusurlu olduğunu ya da her iki tarafın eşit kusurlu olduğu sonucuna ulaşmaktadır. Boşanma davasında hakimin eşlere soracağı sorular taraflarca ileri sürülen ve evliliğin sona ermesine neden olan olaylara ilişkin inceleme yapar.

Ancak Hukukumuzda boşanma davaları yazılı yargılama usulüne göre görülmektedir. Bu usule göre taraflar boşanma nedenlerini verecekleri dilekçelerinde ileri sürerler. Bu durumda da genel olarak iddialar yazılı olarak ileri sürülmekte duruşmalarda iş yoğunluğu nedeniyle hakimlerce çok sık soru sorulmamakta sadece önemli hususları açıklatmak için beyanda bulunulmaktadır. Boşanma davaları teknik davalar olup ileri sürülen iddiaların ispatı sıkı koşullara tabi olduğundan ve boşanma nedenlerinin açık ve kesin bir şekilde ileri sürülmesi gerektiğinden boşanma avukatı yardımından faydalanılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanma ve ferileri konusunda tam bir anlaşma sağlamakta ve bunu protokole dökerek mahkemeye sunmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında hakim duruşmada taraflara boşanmayı kabul edip etmediklerini, protokolün iradelerine uygun olup olmadığını ve protokol altındaki imzanın kendilerine ait olup olmadıklarını sormaktadır. Cevapların olumlu olması halinde ise boşanmaya karar vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir