CEZA HUKUKU

Ceza Hukuku Avukatı

Hukuk dalları içinde en yoğun çalışma gerektiren alanların başında ceza hukuku gelmektedir. Bu alanda sürekli olarak yapılan güncellemeler, değişen kanun ve içtihatlar ceza hukukunun zaman alan bir hukuk dalı olduğunun kabul edilmesi için önemli veriler olmaktadır. Bunlara ek olarak ceza hukukunun ilgilendiği alanlarda ortaya çıkan suçlardan doğan sonuçlarla şüphelilerin maruz kaldığı tüm yükler ve cezaların nispeten ağır olması sebebiyle bu alanda özenli çalışmaların yapılması gerekir. Sonuç olarak hürriyetlerin kısıtlanması, sabıka kayıtlarının oluşması gibi durumlar kişiye zarar verebilmektedir.

Ceza Hukuku’nda Avukatlar

Ceza hukuku alanı ile ilgili olan avukatlar için en büyük zorluk davaların takip edilmesi açısındaki detaylara hakim olmaktadır. Özellikle şüphelinin işlediği cezayı alabilmesi için yüksek bir gayret gösterilmesi gerekir. Buna ek olarak müvekkilleri ile ceza evlerin görüşmek isteyen avukatlar için de zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Ceza davalarında avukatların karşılaştığı en büyük problemlerden bir diğeri de kişinin savunma hakkının sürekli olarak engellenmeye çalışılması olmaktadır. Başta hırsızlık, terör ve cinayet gibi ağır suçlarla yargılanan kişilerin avukatları olan kişiler, savunma yapmak için fırsat bulmakta zorlanmakta ve mahkemede yer alan diğer kişiler tarafından baskı altına alınmaktadırlar. Özellikle bir olayın basına ulaşan medya ayağı da bulunuyorsa bu durumun önüne geçmek mümkün olmamaktadır. Yargı önüne çıkmış herkesin ne ağırlıkta bir suç işleyip işlemediğine bakılmaksızın haksız yere ceza almasını önlemek adına mutlaka savunma yapabilme hakkının korunması gerekir.

Ceza Hukuku’nda Avukatların Yargılamadaki Görevi

Hem soruşturma hem de kovuşturma sırasında müvekkilinin savunmasını yapmak üzere avukat kişinin hak ve çıkarlarını koruyabilmektedir. Avukatlar, davaların açılmasından da önceki süreçlerde soruşturma aşamasında savcılıklara avukatlığını yaptıkları kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için delil incelemesi başvurusunda bulunabilirler. Beyan yolu ile elde edilen deliller üzerinden davanın seyrine dair bir yön çizilebilir. Yargılama aşamasında daha önceki şüpheli sıfatında bulunup kovuşturmada sanık konumuna gelen kişilerin isteği halinde avukatlar ceza davalarına katılabilirler. Avukatlar için bu aşamaya katılmak davaya konu olan tüm süreçlerin ve detayların iyi bir şekilde öğrenilmesi ve incelenmesi adına da önemli olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir