İCRA HUKUKU


İCRA HUKUKU AVUKATI

Genel olarak herhangi bir borcun tahsil edilmesini sağlayan davaları içerdiği düşünülen icra hukuku avukatlar aracılığı ile yürütülen de bir alan olması sebebi ile burada faaliyet gösteren avukatlara icra avukatı denilmektedir. Her ne kadar böyle bir avukatlık türü bulunmamasına rağmen yaygın kullanım sebebi ile icra avukatından söz edildiğinde icra davalarına bakan kişi olarak bu kişiyi değerlendirmek mümkündür.

İcra borcun tahsil edilmesine ek olarak ilamlar yolu ile mahkeme kararlarının gerçekleştirilmesine de aracılık eden bir terim olarak kullanılabilir. Örneğin, boşanma davası sonrasında nafaka veya tazminat tahsiline ek olarak velayeti verilen çocuğun velayeti alan kişiye teslim edilmesi de icra takibi sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. İcranın en çok uygulandığı bir diğer alan ise gayrimenkul alanındaki alım satımlar sırasında gerçekleşiyor.

İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Kişiler, icranın gerektirdiği koşulların oluşması halinde takip talepleri oluşturarak bu talepleri ellerindeki belgelerle veya belge bulundurmadan icra dairesine ulaştırması yoluyla icrayı başlatabilirler. Talepte alacaklı konumundaki kişi tek bir kişiden oluşuyorsa kendi imzası yeterli olmakta ancak alacaklı şirketse bu konuda şirket yetkilisinin imzasının gerekliliği doğmaktadır. İcra takibinde iş takibi ancak avukat tarafından yapılabilmektedir. Hukuka ilişkin bir süreç olduğu için avukat olmayan bir kişiye bu konuda vekalet vermek mümkün değildir.

İcra takibi için harç ödemesi banka hesaplarına yapılmaktadır. Nakit ödemelerin kabul edilmediği bu ödeme yönteminde icra dairesinin hesabına icra dairesinde bulunan anlaşmalı banka pos makinelerinden bu bankanın hesap kartı ile ödeme yapmak mümkün olmaktadır. Böylece süreç en hızlı şekilde geçilebilir.

Takip Talebi Hangi Daireye Verilecektir?

İcra müdürlükleri açısından çok fazla müdürlüğün bulunması sebebi ile özellikle büyük yerleşim yerlerinde hangi daireye başvurulacağının tespiti için tevzi bürolarına müracaat etmek gerekmektedir. Yıllık dönemler halinde belirlenen tevzi haklarını dolduran avukatlar bir kez tevzi yapıktan sonra tüm yıl tekrar bir tevziye sahip olmadan yıl boyunca o icra dairesinde çalışmaları gerekir.

Takip talebi sırasında icra avukatı olan birinin de yardımıyla talepte yer alması gereken bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması sağlanabilir. Alacaklı ve borçluya ilişkin kimlik ve adres bilgilerinin yanı sıra alacaklının banka hesap numarasının ve eğer varsa veya bir şirketse unvanının talepte kesinlikle bulundurulması gerekmektedir. Eğer bir avukat aracılığı ile icra işlemleri yürütülüyorsa avukatın isim, soy isim bilgilerinin vergi dairesi ve banka hesap numarası bilgileri ile buraya eklenmesi gerekir. Talebe alacak tutarının, takibi gerektiren sebeplerin ve dayanakları son olarak da takip türünün eklenmesi ile talep tamamlanır. Eğer bu işlemlerde bir eksiklik oluşursa takibin iptali söz konusu olabilmektedir.

İcra Takibi Sonrası Hangi İşlemler Yapılır?

İcra talebi ilgili daireye iletildikten sonra icra dairesi tarafından icra türüne göre bir ödeme emri düzenlenir ve borçlu konumunda olan kişi veya kişilerle şirketlere emrin gönderilmesi sağlanmaktadır. Eğer borçlu kişi ve kişiler ya da kurumlar belirtilen süreler içinde ödeme yapmazlarsa alacaklının isteği doğrultusunda haciz işlemlerinin icra hukuku dahilinde yapılması mümkün olabiliyor. Ödeme takip talebinde belirtilmiş olan alacaklının banka hesap numarasına yapılmaktadır.

İcra – İflas – Borçlar Hukukundan Kaynaklı Takip ve Davalar

Takip işlemlerinin yaygın bir şekilde yapıldığı icra hukuku farklı alanlarda faaliyetlerin gösterilebildiği bir alan olmaktadır. İcra takipleri için icra takibine veya borca itiraz, ilamlı ya da ilamsız icra takibi işlemleri yapılabilir. Buna ek olarak rehinin veya ipoteğin paraya çevrilmesi, kambiyo senetlerine ilişkin icra takipleri de başlatılabilir. İcra hukuku içerisinde verilen itiraz kararının iptaline ilişkin davalar da hazırlanabilmektedir.

2 Linkleme “İCRA HUKUKU

  1. AHMET ALTUN Reply

    Icra davası bir dosyam var ve şuan maaşımdan kesinti yapılıyor çok uzun bir hikayeye sahip kendimin borçlu olmadığımı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

    • Ankara Avukat Post authorReply

      Ahmet bey dosyanız üzerine görüşmek üzere icra avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir