MİRAS HUKUKU

MİRAS HUKUKU AVUKATI

Miras davaları açıldığı sırada tarafların davanın ne yönde işlediğini iyi bir şekilde takip edebilmesi adına hukuk içerisindeki miras terimleri iyi bilmesi kolaylık sağlamaktadır. İlk olarak bilinmesi gereken terim veraset olmaktadır. Veraset, ölen kişinin sahip olduğu tüm mal varlığının mirasçı konumundaki kişilere geçmesi anlamını içerdiği için miras hukuku davaları oluşmasında en temel sebep olmaktadır. Bu olay sırasında miras bırakan kişi muris, mirasçı konumundaki kişilerde varis olarak adlandırılmaktadır. Paylaşımı yapılacak mallara ise tereke adı verilmektedir.

Kimler Mirastan Faydalanabilir?

Mirasçılar arasında mal varlığı paylaşımı yapılırken temel olarak ölen kişinin bir üst veya bir alt soyu arasında bir paylaşımın yapılması gerekir. Fakat bu durum çeşitli sebeplerle ve ayrıntılarla değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, miras hukuku davaları içinde eğer miras bırakan kişi evliyse ve çocukları varsa bu kişinin kendi anne, babasına ve kardeşlerine miras hakkı düşmemektedir. Buna ek olarak kişi eğer evliyse ancak hiç çocuğu yoksa bu durumda mirasçılar eşinin yanı sıra kişinin anne ve babası olmaktadır.

Vasiyetname İle Miras Bırakma

Kişiler sağlıklıyken vasiyetname hazırlayarak miraslarının dağılımı konusunda karar verebilmektedir. Vasiyetnamenin geçerli sayılabilmesi için kişinin tasarruf ehliyetinin bulunması ve şekil şartlarını karşılaşması gerekmektedir. Medeni Kanuna göre üç şekilde vasiyetname yapılabilir: Resmi vasiyetname (MK m.532-537), El yazılı vasiyetname (MK m.538), Sözlü vasiyetname (MK m.539-341). Vasiyet konusunda makaleler bölümünde detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir