Adli Tatilde Boşanma Davası

ADLİ TATİLDE BOŞANMA DAVASI

Avukatlara en sık sorulan sorulardan bazıları adli tatilde boşanma davası açılıp açılmayacağı, adli tatilde anlaşmalı boşanılması mümkün müdür, adli tatilde boşanma davası duruşması yapılır mı benzeri sorulardır.

HMK 122 ‘e göre adli tatil her yıl 20 Temmuz-31 Ağustos arası dönemdir. Bu dönemde kanunda sayılan bazı işler hariç süreler durur, uygulamada duruşmalar yapılmaz o tarihlere duruşma verilmez.

Boşanma davaları da Adli Tatilde görülen işlerden değildir. Bu nedenle adli tatilde boşanma davasının duruşmaları görülmez.

Ancak Adli Tatilde boşanma davası açılmasında bir engel yoktur. Boşanma davası açıldığında mahkemece dilekçeler karşı tarafa tebliğ edilecektir. Ancak karşı tarafın cevap süresi adli tatil süresi içerinde işlemediği için karşı tarafın cevap vermemesi halinde yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Yine adli tatil içerisinde duruşma günü de verilmemektedir.,

Genel kural bu olmakla birlikte çok acil bir durum olması ve nöbetçi hakimin kabul etmesi halinde adli tatilde anlaşmalı boşanma davasının görülebilmesi de olasılıklar dahilindedir. Ancak bu durumun oldukça istisnai hallerde geçerli olabileceği unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir