Boşanmada Kredi ile Alınan Mal Nasıl Paylaşılır?

Boşanmada Kredi ile Alınan Mal Nasıl Paylaşılır ?

Son yılların vazgeçilmezlerinden olan kredi ile ev, araba, arsa alma hususu son dönemlerde boşanma davalarına da konu olmaya başladı. Öyle ki; henüz ev, araba, arsa kredisi bitmeden evlilik birliğini sonlandırma noktasına gelen çiftler, boşanma sürecinde kredi ile alınan malın ne yapılacağı hususunda boşanma avukatlarının kapılarını çalmaya devam ediyor. Henüz borcu bitmemiş bir malda boşanma sonrası mal paylaşımı nasıl yapılır? Göymen Avukatlık Bürosu olarak bu makalemizde boşanma davası sürecinde kredi ile alınan malların (kredi ile alınan ev, kredi ile alınan araba) nasıl paylaşılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Daha önce paylaştığımız “Boşanma Davasında Mal Paylaşımı” adlı makalemizde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda edinilmiş mallara katılma rejimi ile kadınların da (çalışsın ya da çalışmasın) evlilik içerisinde edinilen mallarda hak sahibini olduğunu dile getirmiştik. TMK’nın 236. maddesine göre her eş diğer eş’e ait mal varlığı üzerinde %50 oranında hak sahibi olduğundan, yine boşanma sürecinde yapılacak kredili mal paylaşımı da aynı şekilde olacaktır.

Konuyu örnekle açıklayacak olursak; 250.000 TL kredi ile alınmış bir ev düşünelim. Bu evin 100.000 TL’lik kredi borcu bankaya ödendiğine göre, 150.000 TL bankaya borç kalmıştır. Mahkeme bu durumu şu şekilde değerlendirir. Eğer bankaya 100.000 TL ödendiyse, mal paylaşımı ödenmiş olan 100.000 TL üzerinden yapılır. Dolayısıyla eşlere de bu kapsamda kişi başı 50.000 TL nakit para düşecektir.

Yani taşınmazın bankaya olan borcu kredi borcundan düşülmek suretiyle hesaplama yapılır. Taşınmaz hangi eş üzerineyse diğer eş mal paylaşımı davası açarak kendi payına düşen kısmı mahkemeden talep edebilir.

Şayet taşınmazın alınması sürecinde eşlerin aile büyüklerinden maddi anlamda bir katkı olmuşsa ya da herhangi bir şekilde eşlerden birinin yakınlarından biri maddi anlamda taşınmazın alınmasına katkıda bulunmuşsa, mal paylaşımı yapılırken bu ve benzeri durumlar da göz önünde bulundurulur.

Boşanma davasında kredi ile alınan malın paylaşılması ve boşanma davasına ilişkin diğer sorularınız için alanında uzman ve deneyimli bir ankara boşanma avukatı ile görüşerek konu hakkında daha detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankara Avukat