Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Savcılığa nasıl şikayette bulunabilirim? Dolandırıldım, ne yapmam gerekiyor? gibi soruların cevabını bu makalede örneklerle vermeye çalışacağız. Şimdi gelin hangi durumlarda savcılığa nasıl suç duyurusunda bulunulur bunları bir inceleyelim.

Şöyle ki ; dolandırıldığınız zaman, darp’a uğradığınız zaman, hırsızlığa maruz kaldığınız zaman vb. birçok durumda suç duyurusunda bulunabilir, hırsızlığa uğramışsanız size ait olanı almak için harekete geçebilir, darp’a maruz kalmışsanız karşı tarafın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Fakat biz bu makalemizde dolandırıldığınız zaman savcılığa nasıl başvuru yapabilirsiniz, onu inceleyeceğiz. Şimdi dilerseniz bir örnekle bunu daha kolay anlaşılabilecek şekilde anlatalım.

Dolandırılma konusu da birçok husus gibi çok detaylı. Fakat elinizdeki belgeler ya da bilgilerle savcılığa yapacağınız suç duyurusu, karşı tarafa ulaşmanız ve size ait olanı almanız için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir örnek üzerinden giderek ne yapabiliriz açıklayalım.

Son dönemlerde sosyal medya uygulaması instagram üzerinden birçok ürünün satışı gerçekleşiyor ve satıcılarla genellikle WhatsApp uygulaması üzerinden iletişime geçerek siparişiniz veriyor ve ödemenizi yapıyorsunuz. Diyelim ki ; instagram üzerinden bir butik sayfasından sipariş verdiniz, parayı hesaba geçtiniz ama ürününüz gelmedi, gelmiyor. WhatsApp’tan yazıyorsunuz, size agresif tavırlar sergiliyorlar, paranızı istiyorsunuz vermiyorlar. Ve en son sizi WhatsApp’tan engellediler. Bu durumda ne yapmalısınız ?

Bu durumda yapmanız gereken şey, bankaya havale ettiğiniz ya da kredi kartı üzerinden ödeme yaptığınız banka dekontunun çıktısını almak. WhatsApp konuşmaları var ise, bunları da okunacak şekilde yazıcıdan (mümkünse) sayfa sayfa çıkartmak olacaktır. Elinizdeki bu belgelerle adliyelerde bulunan müracaat savcısına giderek, orada size verilen ve tarif edildiği üzere yazabileceğiniz şikayet dilekçesini doldurmak olacaktır. Savcılığa yaptığınız başvuru ve verdiğiniz deliller neticesinde soruşturma başlayacak ve kişi ya da kurum hakkında yargılama süreci başlayacaktır. Yargılama süreci biraz uzun sürebilir. Birazdan kastımız 9-10 ay, fakat mutlak suretle cevap alacaksınız. Karşı taraf belki de ödemeyi size yargılamanın ardından ödeyip, davanızı geri çekmenizi isteyebilir. Böylece paranızı alabileceksiniz.

Eğer yaşadığınız olay çok detaylı ise, alanında uzman bir Ceza Avukatından yardım almanız sizin adınıza daha faydalı olacaktır.

Savcılığa Değil De Polise Ya Da Jandarma’ya Gidersem Ne Olur?

Polis’e ya da Jandarma’ya gitmenizde aslında fark etmeyecektir ama kesin sonuç almak istiyorsanız ve kısa sürede sonuca ulaşmak istiyorsanız, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız sizin adınıza daha iyi olacaktır.

ANKARA CUMHURİYET BASŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ : Adı Soyadı – T.C. Kimlik No
Adres : İkamet adresi
ŞÜPHELİ : Adı ve Soyadı( eyer şahıs biliniyorsa,bilinmiyorsa telefonla olmuşsa telefon numarası)yazılır.
SUÇ : Dolandırıcılık,Hakaret,Tehdid,Cinsel taciz.(olay neyse adı yazılır)
SUÇ TARİHİ : 05/11/2017
AÇIKLAMALAR :
1- Buraya meydana gelen olay neyse,aynen yazılır.

DELİLLER : Banka Dekontu, WhatsApp Konuşmaları
HUKUKİ NEDENLER : TCK. md. ve ilgili mevzuat.(maddeleri biliyor sanız yazarsınız bilmiyorsanız.buşekil yazarsınız)
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheli hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

müşteki
Adı ve Soyadı
İmza

52 Linkleme “Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

 1. Emre kutlu Reply

  Slm abi para yattirsin sahahiz kişi telefonu açmıyor dolandirildim parami nasıl.ala bilirim

 2. kenan can Reply

  merhaba 38 kişi yurt dışı iş vaiyle kandırıp bu 38 kişide para aldılar ve 39 kişi vakıf bank o kişinin banka hesabına herkes para yatırdı hepsinin elinde yatırdıgına dahil dekontları var nasıl bi durum izlememiz gerek bu kişi hakkında paramızı almak icin kişiye ulaşılmı yor şu an da bi yol gözterirseni sevinirim saygılar

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Kenan bey ceza avukatlarımız ile telefonda görüşerek konu hakkında bilgi edinebilir, vekalet vererek davanızın hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlayabilirsiniz. 03122313101 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Isa Reply

  Mrb ben engelliyim internetten alışveriş yaparken dolandırıldim suç duyurusunda bulundum fakat gelişmelerden haberdar olamıyorum bana avukat olarak yardımcı olursanız görüşmek isterim

 4. AYNUR YILMAZ Reply

  Merhaba, 2012 yılında çalıştığım iş yeri bizlere mobbing uygulayarak bankalara vermek üzere hatır senetleri imzalattılar, bu senetlere karşılık banka kredileri kullanıldı, senetler ödenmedi ve icralar bize döndü, fakat senetlerin ödeme tarihleriyle aynı tarihlere bize senetler için makbuz imzaladı, bu makbuzlarla dolandırıcılık davası açabilirmiyiz , sahsın sahte senet davaları da var , makbuzlarda zaman aşımı varmıdır.

 5. Habibe karaç Reply

  Merhabalar.ınstagramda benim hesabimi çalıp benim adıma arkadaşlarımdan bir yere mesaj atmalarını istemişler. Halada devam ediyorlar. Mesaj atıp dolandirilanlar var. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

 6. mağdur Reply

  merhaba
  çalıştığım şirketten maaş ve tazminat alacağım var işler bitsin denilerek aylarca oyaladılar sonra vermeden çıkardılar. şirket para yok diyor ama tüm yapılan işlerden para alınmış şirket başkasının üstüne iş mahkemesinin yanında dolandırıcılıktan da dava açabilir miyim?

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba, iş hukuku alanında yaşanan problemlerde mahkeme süreci başlamadan önce arabulucu ile sorunun çözülmesi amaçlanmaktadır. Haklarınızın korunması ve davalarınızın takibi için konusunda uzman bir iş hukuku avukatına vekalet verebilirsiniz. Dilerseniz iletişim sayfamızda yer alan telefonlardan avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 7. istanbulkardes@gmail.com Reply

  Kredi vermek için 500tl aldılar ama sonuç yok mağdurun nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; mağduriyetinizle ilgili olarak iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 8. rana kaplan Reply

  çeşme de otel rezervasyonu yaptık . para yatırdık fakat şu anda muhattap yok telefonlar iptal savcılığa suç duyurusunda bulunduk bir gelişme yok. nasıl sonuçlanır. muhattap olmadan bulunurmu

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba Rana hanım; sizin bir muhatap bulamamanız davanızın durumunun olumsuz olacağı anlamına gelmez. Suç duyurusunda bulunduğunuz evrakla birlikte davanızın takibi için bir avukata vekalet verebilirsiniz. Yetkili merciler firma ve kişilere erişim sağlayacaklardır. Bu tür durumlarda süreç uzun olabilmektedir.

 9. FERAT TÜRKOĞLU Reply

  selam,,,ben bir şirkete kalfalık usulü üş yaptım,,,benden yaptığım işin teslimine kadar yüzde beş gibi bir kesinti yapıldı işin teslimini yapıldı ama firma beni sürekli oyalayarak,paramı ödemedi elimde resmi bir evrak yok ama şahitlerim var bu işle ilgili dökümanlarımda var bana yardıncı olurmusunuz ben ne gibi bir dava açmalıyım teşekürler

 10. sema Reply

  MRB ben internet uzerinden bır hocadan kolye almak icin siparis verdim fakat bankadan İbn ıle pra ytırdım bin turk lirası fakat 2 hafta oldu gelmedi benı engelemiş baska numaralardan mesaj atıyorum benı tehdit ediyor paramı nasıl geri alabılırım

 11. İyi niyet Reply

  merhaba,
  bir alışveriş sırasında ürünü verdim. yarım saat sonra buluşup paramı alacaktım. ancak hem buluşma yerine gelmedi hem de telefonu açmadı. sıklıkla aramama rağmen telefonunu açmıyor. ne yapmalıyım.
  saygılar.

 12. Orhan karakol Reply

  2017 yılında gittigidiyordan soba aldım beyenmeyerek iade ettim. Satıcı paramı iade etmedi. Dosya icrada bekliyor. Bir gelişme yok. Adamın parayi odemeye niyeti yok. Ne yapmaliyim.

 13. Anonim Reply

  mrb ben ınstagram da sponsorlu diyerek önüme çıkan linke tıkladım alışveriş yaptım fakat ürünler başka geldi 170 liram boşa gitti. site den hicbir şekilde irtibat alamiorm ne yapmam lazm

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; şikayetinizi tüketici hakem heyetlerine yapmanız gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.

 14. Batuhan Reply

  Selamın aleyküm bi kitap evinden geldiler bana kitap satmaya çalıştılar ve sattılar ve dedilerki 14 gün içinde çaya bilirsiniz ve ben bunları almamaya karar verdim kitap evini aradım almıcam diye gelicez alıcaz dediler gelmediler ve dün aradılar ödeme yapmazsanız evraklar avukata verilcek dediler ne yapmam lazım

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Batuhan bey merhaba; telefonlarımızdan bize ulaşabilirseniz avukatlarımız yardımcı olabilirler.

 15. Omer Reply

  Merhaba,
  Kredi kullamdiriminda daha önce komisyon karşılığı aracılık yapan vatandaş, kredi yapılandırması için bizimle tekrar kontak kurmuş ve bir dizi işlemler için ( banka kapamaları tapu harcı gibi) odeme almıştır. Daha once de aynı kişiyle islem yaptırdığımız için güvenerek havaleleri yaptık dekontlarımız mevcut. Fakat 4 ay geçmesine ragmen ne yapılandırma yapıldı ne de paramızı iade alabildik. Savcılığa suc duyurusunda bulunurken whatsaap mesajlarını, dekontlarını ve görüşme ses kayıtlarını vermemiz yeterli midir? Ayrıca hesaplarına tedbir niteliğinde bloke koydurabiliyor muyuz? Ve bu isi ortak yaptıkları banka çalışanlarını (bu konuda delil bulunmamaktadır sadece görüşme kayıtlarında isim veriyor) dahil edebiliyor muyuz?
  Elimizde sadece TC kimlik numarası bulunun bu kişinin adres bilgisine sahip değiliz.

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Konuyu açıklayan bir dilekçe ve elinizdeki belgeleri savcılığa sunduğunuzda savcılık gerekli soruçturmayı yaptıracak ve dava açılmasını sağlayacaktır. Adres bilgisi kişi tespiti sonrası gerekli mercilerce yapılabilir.

 16. Eren Reply

  Merhabalar instagram üzerinden 98 tl dolandirildim elim ayagim titriyo ne yapmam lazım?

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; olayı anlatır dilekçeniz, banka dekontunuz ve internet kayıtlarınızla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Savcılık gerekli soruşturmayı yaptıracaktır.

 17. şükrü medik Reply

  ben türkiyede yaşıyorum yurt disindan bir bayan dolandırdı postane dekontlarim var elimde ne yapmam lazım bir bigi verirmisiniz

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; olayı anlatır dilekçeniz, ptt dekontunuz ve telefon kayıtlarınızla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Savcılık gerekli soruşturmayı yaptıracaktır.

 18. Meltem Reply

  Merhaba birine yuklu miktarda borc verdim 33bin senetli gerisi banka transfer olmak üzere 70bin Odeme günü maalesef ortadan kayboldu hemşire Kiz arkadasi aradi kaza geçirdi dedi Ulaşmaya çalıştım fakat engelledim WhatsApp tan. Suç duyurusunda bulunmak istiyorum Ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkürler

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Meltem hanım merhaba;
   Savcılığa şahsi müracaat yapabileceğiniz gibi davanızın takibi sürecinde destek almak isterseniz bir ceza avukatına vekalet vererek suç duyurusu yapabilirsiniz. Dilerseniz büromuza bağlı ceza avukatlarımızdan konu hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızda yer alan telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 19. Gökhan BACAKSIZ Reply

  Merhabalar 1 hafta kadar önce İnternet aracılığıyla dolandırıldım dolandıran kişinin hesabına attığım ücretin dekontunu bankamatik vermedi elimde delil olarak messenger yazışması var telefon görüşmeleri var bununla savcılığa gidip suç duyurusunda bulunsam haklı çıkarmıyım bi türlü cesaret edemiyorum.

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Olayı anlatır bir dilekçe ve elinizdeki belgelerle savcılığa müracaat ederseniz savcılık gerekli incelemeyi başlatacaktır. Ödeme yaptığınız banka hesap bilgisinden savcılık yaptığınız ödemeyi bankadan talep edebilir.

 20. Selçuk Reply

  Merabalar ben yurt dışından oto parçası aldım ve dolandırıldım ne yapmalıyım acil yardım lütfen

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Selçuk bey merhaba, bankanızla görüşerek harcama itirazında bulunabilirsiniz. Yurt dışı olduğu için satın aldığınız eticaret sitesinin güvenli alışveriş seçeneği varsa iade ya da itiraz süreçlerini başlatabilirsiniz.

 21. Ayse Reply

  Merhabalar biz evimize pencere ve Laminat yaptırmak için tadilatçılarla anlaştık sözleşme yaptık 20 günde teslimdi fakat siparişi geç verdik deyip 40 gün bizi oyaladılar peşinat 13 bin verdik 10 tane senet ne yapmamız lazım senetlerin tarihi geliyor burada jandarma var oraya gidip suç duyurusu yapsam araştırdım dava açmam için ödeme yapmam lazımmış şu anda mümkün değil buradaki jandarmaya başvursam ücretsiz avukat tutabilirmiyim ne yapmam gerek

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Bölgenize Jandarma bakıyorsa Jandarmaya müracaat ederek soruşturma başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Şikayetiniz sonrası karşı tarafın da ifadesi alınarak durum savcılığa intikal edecektir. Sonraki süreçte dava durumununuzu UYAP Dava Sorgulama ekranından yapabilirsiniz.

 22. Murat Reply

  Merhaba ben calistigim is yerine gelen kndini gomruk memuru olarak tanitim isterseniz ucuza telefon getirebilirim diye dolandirdi parayi elden verdim sonrasinda hep oyalidi yok bole boyle diyip adliye ye gidip sikayetci oldum adamin telefonlari hala acik ama ne parami verdi nede telefon kac aydir bekliyrm savciliktanda da olayla ilgili hic bir cevap gelmedi tarafima baya zaman gecti nasil takip edebilirim sureci ve ne yapabilirim yardimci olursaniz bi fikir veririsrniz cok memnun olurum

 23. İrem Reply

  Merhaba, instagram üzerinden arkadaşımın hesabını çalmışlar, ben bilmiyordum bana hediye kuponu göndereceğini söyledi tel no ve banka kartı istedi. Hem bankadaki 500 liramı çekti hemde faturam 400 tl geldi. Arkadaşım şuan mail, instagram, Facebook hiçbir hesabına giriş yapamıyor. Daha sonra ödeme yapılan siteyi buldum konum olarak Amerika gösteriyor paravan sayfa yani. Bu durumda ne yapmam gerekir?

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba İrem hanım durumunuzu açıklayan bir dilekçe ve elinizdeki belgeler(banka dökümü, cep telefonu kayıtları vb.) ile savcılığa bizzat müracaat ederek dava açabilirsiniz.

 24. Deniz Reply

  Merhaba 2018 in 7 ci 8in ve 9 uncu aylarını arkadaşıma yurt paramı ödemesi için yatırdım fakat ödeme yapmamış üzerinden 4 ay geçtikten sonra fark ettim ve kendisine suç duyurusun da bulunsam birşey elde eder miyim? Karşı taraf kendisini savunabilir mi yurt parası değil bana borcu vardı onu ödedi diye. İşin içinden çıkamıyorum yol gösterir misiniz ?

 25. Resul Kaya Reply

  Merhaba kolay gelsin buğün kargoyla PlayStation 3 gönderdim bursaya ama gönderdiğim şahıs parayı göndermedi elimde yazışmalar tc kimlik numarası telefon numarası var ne yapabilirim

 26. Ulaş Reply

  Merhaba, ben 4-5 gün önce instagram üzerinden yaptığım kulaklık alışverişinden dolandırıldım.Elimde telefon numarası,yazışmalar ve kapıda ödeme aldığım için kargo poşedi var. Ne yapmalıyım?

 27. Recep Reply

  Bugün İnstagram hesabı üzerinden bir sayfayla whatssapla görüşüp İddaa kuponu yapması İçin ücret gönderdim dekontlar ve Mesajlar duruyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olun.

 28. EMRE CAN ÖZGEÇ Reply

  Merhaba. Ben 3 ay önce aracımı sattım ve karşılığında çek aldım sordurdurarak sağlam olduğunu öğrenince aldım ve ben o çek ile malzeme aldım malzemecide fabrikaya gönderiyor ve çek takasa gönderiliyor ordan çek sahte ikiz çek olduğu çıkıyor ortaya diğer çek çıktığı için sahte olduğu çıkıyor ortaya ve malzemecinin mağduriyetini giderdim ve şuan ben mağdurum dolandırılmış ikiz çek ile nasıl dava açabilirim?

 29. Ali Reply

  Sahibinden sitesinden bir şahıstan oyun karakteri aldım şehir dışıydı almadan önce şahıs ehliyetini kendini ve bir kağıda kendi el yazısıyla oyun karakterinin bütün haklarının şahsıma devrettiğini ve hiç bir şekilde baglanmayacagini söyleyen bir kağıt yazdırdım ad soyad imza attırdım sonra verdiği hesaba parayı aktardım ama satıcı sözünde durup oyun karakterini vermedi elimde bu söylediklerim ve çok daha fazla belge mevcut 2 tane de numarası var ben ne yapılması gerekiyorsa yapılsın istiyorum bu durumda nasıl hareket etmem gerek yardımcı olur musunuz

 30. Mehmet Ali onan Reply

  Merhaba instagramdan ücretsiz bahis var diye bende iletişime geçtim. Watsap tan mesaj attım önce çok iyi karşıladılar sonra kuponlarımız ücretlidir beni güvenebilirsiniz dedi. Bende tamam dedim. Kupon ücreti 50 TL dir iban gönderdi bu hesaba parayı atıp bana makbuz atınız dedi bende hemen attım sonra 6180 TL kazandınız 618 TL atarsanız hemen parayı hesabınıza göbderecem dedi benim o kadar param olmadığını söyleyince ne kadar var hesabınız da dedi bende 410 TL var dedim o arada sürekli mesaj attı efendim ne zaman atacaksınız parayı vb. gibi sonra benim bi işim vardı parayı orda harcadım ismi Ferhat efendim siz benle dalgamı geçiyorsunuz dedi sonra bu 11/01/2020 bu gün sabah aradı siz gülün dedi ben dava açacam bu ücreti ödemezseniz hemen işlemleri başlatacam dedi bana birde benim annemi küfür etti bende benim paramı geri iade edin istediğiniz yere şikayet edin dedim elimde makbuzlarım vardır TC kimlik kartıda bulunmakta gereğinin yapılmasını arz ederim

 31. Sadık Reply

  3 ay önce birisiyle iş yeri acacaktik 9 bin bankadan çektim 16 bin de para verdik toplam 25 bin verdim paraları alıp kayıplara karıştı tlfnda 3 aydır beni oyalıyor şimdide beni tlf da engeledi msj konuşmalari adamın TC numarası herşey var bende ailesinde hepsini tanıyorum ne yapmam lazım

 32. Devran Reply

  Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim yabancı uyrukluyum tatilde istanbulda bir taşeron da çalıştım taşeron da bana 1 haftalık paramı vermedi nasıl alabilirim elimde çalıştığıma dair evrak falan yok ama whatsapp görüşmeleri ve tanıklar var

 33. Barış Reply

  Merhaba yatırım şirketi adı altında nitelikli dolandiricilik yapanlar taraftın dan mağdur olduk şahısların iban isim yada diğer bilgiler var face üzerinden dolanriyiyolar çok kişinin canı yandı ne yapılabilir

 34. Recep Reply

  Arabam.com dan tarım aracı aldım araç teslim edilmedi sahipsin tc ve iban no su var parayı da yatırdım 12 bin TL karakolala gidip sıkayet te bulundum ama daha hızlı nasıl sonuc alabilirim yardıma ihtiyacım var

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Recep bey merhaba; polis tutanağına istinaden olay savcılığa intikal edecektir ve kovuşturma yapılacaktır. Kovuşturma sonrası savcılık sanık veya sanıklar hakkında iddianame hazırlayıp mahkeme açılmasını sağlayacaktır. Bu süreçte bir avukata vekalet vererek işlemlerinizin takibi ve haklarınızın korunmasını sağlayabilirsiniz.

 35. Meral Reply

  İyi günler. Az önce dolandırıldım. Yardımcı olur musunuz. Hesabımdan benim iznim olmadan fazla para çekimi oldu. Ne yapabilirim. En kısa zamanda dönüş yapmamızı bekliyorum.

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Meral hanım merhaba; öncelikle bu durumla ilgili bankanızla iletişime geçmenizi öneririz. Konu hakkında avukatlık hizmeti almak için iletişim kanallarımızdan mesai saatleri içerisinde bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat