Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Savcılığa nasıl şikayette bulunabilirim? Dolandırıldım, ne yapmam gerekiyor? gibi soruların cevabını bu makalede örneklerle vermeye çalışacağız. Şimdi gelin hangi durumlarda savcılığa nasıl suç duyurusunda bulunulur bunları bir inceleyelim.

Şöyle ki ; dolandırıldığınız zaman, darp’a uğradığınız zaman, hırsızlığa maruz kaldığınız zaman vb. birçok durumda suç duyurusunda bulunabilir, hırsızlığa uğramışsanız size ait olanı almak için harekete geçebilir, darp’a maruz kalmışsanız karşı tarafın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Fakat biz bu makalemizde dolandırıldığınız zaman savcılığa nasıl başvuru yapabilirsiniz, onu inceleyeceğiz. Şimdi dilerseniz bir örnekle bunu daha kolay anlaşılabilecek şekilde anlatalım.

Dolandırılma konusu da birçok husus gibi çok detaylı. Fakat elinizdeki belgeler ya da bilgilerle savcılığa yapacağınız suç duyurusu, karşı tarafa ulaşmanız ve size ait olanı almanız için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir örnek üzerinden giderek ne yapabiliriz açıklayalım.

Son dönemlerde sosyal medya uygulaması instagram üzerinden birçok ürünün satışı gerçekleşiyor ve satıcılarla genellikle WhatsApp uygulaması üzerinden iletişime geçerek siparişiniz veriyor ve ödemenizi yapıyorsunuz. Diyelim ki ; instagram üzerinden bir butik sayfasından sipariş verdiniz, parayı hesaba geçtiniz ama ürününüz gelmedi, gelmiyor. WhatsApp’tan yazıyorsunuz, size agresif tavırlar sergiliyorlar, paranızı istiyorsunuz vermiyorlar. Ve en son sizi WhatsApp’tan engellediler. Bu durumda ne yapmalısınız ?

Bu durumda yapmanız gereken şey, bankaya havale ettiğiniz ya da kredi kartı üzerinden ödeme yaptığınız banka dekontunun çıktısını almak. WhatsApp konuşmaları var ise, bunları da okunacak şekilde yazıcıdan (mümkünse) sayfa sayfa çıkartmak olacaktır. Elinizdeki bu belgelerle adliyelerde bulunan müracaat savcısına giderek, orada size verilen ve tarif edildiği üzere yazabileceğiniz şikayet dilekçesini doldurmak olacaktır. Savcılığa yaptığınız başvuru ve verdiğiniz deliller neticesinde soruşturma başlayacak ve kişi ya da kurum hakkında yargılama süreci başlayacaktır. Yargılama süreci biraz uzun sürebilir. Birazdan kastımız 9-10 ay, fakat mutlak suretle cevap alacaksınız. Karşı taraf belki de ödemeyi size yargılamanın ardından ödeyip, davanızı geri çekmenizi isteyebilir. Böylece paranızı alabileceksiniz.

Eğer yaşadığınız olay çok detaylı ise, alanında uzman bir Ceza Avukatından yardım almanız sizin adınıza daha faydalı olacaktır.

Savcılığa Değil De Polise Ya Da Jandarma’ya Gidersem Ne Olur?

Polis’e ya da Jandarma’ya gitmenizde aslında fark etmeyecektir ama kesin sonuç almak istiyorsanız ve kısa sürede sonuca ulaşmak istiyorsanız, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız sizin adınıza daha iyi olacaktır.

ANKARA CUMHURİYET BASŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ : Adı Soyadı – T.C. Kimlik No
Adres : İkamet adresi
ŞÜPHELİ : Adı ve Soyadı( eyer şahıs biliniyorsa,bilinmiyorsa telefonla olmuşsa telefon numarası)yazılır.
SUÇ : Dolandırıcılık,Hakaret,Tehdid,Cinsel taciz.(olay neyse adı yazılır)
SUÇ TARİHİ : 05/11/2017
AÇIKLAMALAR :
1- Buraya meydana gelen olay neyse,aynen yazılır.

DELİLLER : Banka Dekontu, WhatsApp Konuşmaları
HUKUKİ NEDENLER : TCK. md. ve ilgili mevzuat.(maddeleri biliyor sanız yazarsınız bilmiyorsanız.buşekil yazarsınız)
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheli hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

müşteki
Adı ve Soyadı
İmza

20 Linkleme “Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

 1. Emre kutlu Reply

  Slm abi para yattirsin sahahiz kişi telefonu açmıyor dolandirildim parami nasıl.ala bilirim

 2. kenan can Reply

  merhaba 38 kişi yurt dışı iş vaiyle kandırıp bu 38 kişide para aldılar ve 39 kişi vakıf bank o kişinin banka hesabına herkes para yatırdı hepsinin elinde yatırdıgına dahil dekontları var nasıl bi durum izlememiz gerek bu kişi hakkında paramızı almak icin kişiye ulaşılmı yor şu an da bi yol gözterirseni sevinirim saygılar

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Kenan bey ceza avukatlarımız ile telefonda görüşerek konu hakkında bilgi edinebilir, vekalet vererek davanızın hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlayabilirsiniz. TELEFON : 03122313101 GSM : 05332431458 iletişim hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Isa Reply

  Mrb ben engelliyim internetten alışveriş yaparken dolandırıldim suç duyurusunda bulundum fakat gelişmelerden haberdar olamıyorum bana avukat olarak yardımcı olursanız görüşmek isterim

 4. AYNUR YILMAZ Reply

  Merhaba, 2012 yılında çalıştığım iş yeri bizlere mobbing uygulayarak bankalara vermek üzere hatır senetleri imzalattılar, bu senetlere karşılık banka kredileri kullanıldı, senetler ödenmedi ve icralar bize döndü, fakat senetlerin ödeme tarihleriyle aynı tarihlere bize senetler için makbuz imzaladı, bu makbuzlarla dolandırıcılık davası açabilirmiyiz , sahsın sahte senet davaları da var , makbuzlarda zaman aşımı varmıdır.

 5. Habibe karaç Reply

  Merhabalar.ınstagramda benim hesabimi çalıp benim adıma arkadaşlarımdan bir yere mesaj atmalarını istemişler. Halada devam ediyorlar. Mesaj atıp dolandirilanlar var. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

 6. mağdur Reply

  merhaba
  çalıştığım şirketten maaş ve tazminat alacağım var işler bitsin denilerek aylarca oyaladılar sonra vermeden çıkardılar. şirket para yok diyor ama tüm yapılan işlerden para alınmış şirket başkasının üstüne iş mahkemesinin yanında dolandırıcılıktan da dava açabilir miyim?

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba, iş hukuku alanında yaşanan problemlerde mahkeme süreci başlamadan önce arabulucu ile sorunun çözülmesi amaçlanmaktadır. Haklarınızın korunması ve davalarınızın takibi için konusunda uzman bir iş hukuku avukatına vekalet verebilirsiniz. Dilerseniz iletişim sayfamızda yer alan telefonlardan avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 7. istanbulkardes@gmail.com Reply

  Kredi vermek için 500tl aldılar ama sonuç yok mağdurun nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; mağduriyetinizle ilgili olarak iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

 8. rana kaplan Reply

  çeşme de otel rezervasyonu yaptık . para yatırdık fakat şu anda muhattap yok telefonlar iptal savcılığa suç duyurusunda bulunduk bir gelişme yok. nasıl sonuçlanır. muhattap olmadan bulunurmu

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba Rana hanım; sizin bir muhatap bulamamanız davanızın durumunun olumsuz olacağı anlamına gelmez. Suç duyurusunda bulunduğunuz evrakla birlikte davanızın takibi için bir avukata vekalet verebilirsiniz. Yetkili merciler firma ve kişilere erişim sağlayacaklardır. Bu tür durumlarda süreç uzun olabilmektedir.

 9. FERAT TÜRKOĞLU Reply

  selam,,,ben bir şirkete kalfalık usulü üş yaptım,,,benden yaptığım işin teslimine kadar yüzde beş gibi bir kesinti yapıldı işin teslimini yapıldı ama firma beni sürekli oyalayarak,paramı ödemedi elimde resmi bir evrak yok ama şahitlerim var bu işle ilgili dökümanlarımda var bana yardıncı olurmusunuz ben ne gibi bir dava açmalıyım teşekürler

 10. sema Reply

  MRB ben internet uzerinden bır hocadan kolye almak icin siparis verdim fakat bankadan İbn ıle pra ytırdım bin turk lirası fakat 2 hafta oldu gelmedi benı engelemiş baska numaralardan mesaj atıyorum benı tehdit ediyor paramı nasıl geri alabılırım

 11. İyi niyet Reply

  merhaba,
  bir alışveriş sırasında ürünü verdim. yarım saat sonra buluşup paramı alacaktım. ancak hem buluşma yerine gelmedi hem de telefonu açmadı. sıklıkla aramama rağmen telefonunu açmıyor. ne yapmalıyım.
  saygılar.

 12. Orhan karakol Reply

  2017 yılında gittigidiyordan soba aldım beyenmeyerek iade ettim. Satıcı paramı iade etmedi. Dosya icrada bekliyor. Bir gelişme yok. Adamın parayi odemeye niyeti yok. Ne yapmaliyim.

 13. Anonim Reply

  mrb ben ınstagram da sponsorlu diyerek önüme çıkan linke tıkladım alışveriş yaptım fakat ürünler başka geldi 170 liram boşa gitti. site den hicbir şekilde irtibat alamiorm ne yapmam lazm

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Merhaba; şikayetinizi tüketici hakem heyetlerine yapmanız gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 5 bin 650 Türk Lirası ile 8 bin 480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 8 bin 480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.

 14. Batuhan Reply

  Selamın aleyküm bi kitap evinden geldiler bana kitap satmaya çalıştılar ve sattılar ve dedilerki 14 gün içinde çaya bilirsiniz ve ben bunları almamaya karar verdim kitap evini aradım almıcam diye gelicez alıcaz dediler gelmediler ve dün aradılar ödeme yapmazsanız evraklar avukata verilcek dediler ne yapmam lazım

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Batuhan bey merhaba; telefonlarımızdan bize ulaşabilirseniz avukatlarımız yardımcı olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat