Doktorun Yanlış Tedavi Teşhisi Nedeniyle Tazminat

Herhangi bir idare sahibi kurumun tamamen kendisinin ortaya koymuş olduğu uygulamalar veya hamlelerden dolayı ortaya çıkan tüm zararları karşılamakla yükümlü olduğu anayasanın 125. maddesinde son fıkrada hükme bağlanmıştır. Doktor Yanlış Tedavi Teşhis Nedeniyle Tazminat gerektiren davalarda da bu maddeye dayanarak davanın açılabilmesi mümkün olmaktadır.Böyle durumlarda kamu hizmeti verilirken ortaya çıkan zararların karşılanmasında etkisi bulunan sebeplerden biri de hizmet kusuru olmaktadır.

Hizmet kusuru olarak adlandırılan kavram hukuk içerisinde idareyi gerçekleştiren yerin hizmetlerinde ortaya çıkan tüm düzenleme, işlenme ile ilgili bozukluklar ve arızalar olmaktadır. Doktor Yanlış Tedavi Teşhis Nedeniyle Tazminat da benzer bir konuyu içermekte ve bu konu için tedavinin yapılmaması, tedavinin geç yapılması veya tedavinin yanlış bir şekilde yapılması ile hizmet kusurunun ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Bu olay sonrasında doktorun veya doktorun bağlı bulunduğu hastanenin ortaya çıkan sorundan doğan zararları tazmin etmek üzere yükümlü olması gerçekleşmektedir.

Doktor Yanlış Tedavi Teşhis Nedeniyle Tazminat için gereken bir şart da yine aynı maddede belirlenmiş olan detaylarla ortaya çıkan zararın mutlaka o idareye ait olması gerektiği olmaktadır. Bunun için mahkemenin aradığı geçerlilik şartı ise idarenin uyguladığı yöntemlerle zararın ortaya çıkmasında sonuç özelliği taşıyan olayların birbirleri ile ilişkili olması ve aralarında neden sonuç ilişkisinin bulunması gerekir. Bu yüzden hastanelerde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak mutlaka bu sorunların hastane kaynaklı olarak verilen hizmet sırasında ortaya çıktığı ispat edilmelidir.

Eğer mahkeme tarafından ortaya çıkmış olan zararla idarenin hizmeti arasında bir ilişki tespit edilemezse zararda idarenin etkili olmadığı kanaatine varılır. Eğer zararın oluşmasında idarenin yanı sıra zararı gören kişinin veya farklı üçüncü kişilerin de etkisi bulunuyorsa bu durumda idarenin kusurunun azalacağı yönünde mahkeme tarafından karar verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat