Yeniden Evlenme Durumunda Velayet

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet

Eşlerin boşanma kararı aldıktan sonra aralarında yaşadıkları en büyük problemlerden birisi de çocuğun velayetidir. Boşanma davasının sona ermesinden sonra velayet davası devam edebilir. Ebeveynler çocuklarının kendileri ile yaşamasını mahkeme başkanından talep edebilir. Fakat mahkeme başkanı çocuğun yararını gözeterek, velayet kararını buna göre verir. Yeniden evlenme durumunda velayet konusu ise uzun süredir tartışılan bir mesele olarak ortaya çıkmaktadır. Ebeveynler eski eşlerini çocuklarına üvey anne ya da üvey baba getiriyor şeklinde suçlamakta ve bu durumu kabul etmedikleri için velayetin kendilerine verilmesini talep etmektedirler.

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet Değişir Mi ?

Yeniden evlenme durumunda velayet değiştirilmez. Yani bu başlı başına bir neden olamaz. Velayetin değiştirilmesi için çok özel sebepler olması gerekir. Mesela evlendiğiniz kişi çocuğa şiddet uyguluyorsa ya da çocuğun menfaatleri açısından ev içerisinde olumsuz şeyler yaşanıyorsa, çocuk okula gitmesi gerekirken okula gönderilmiyorsa vb. durumlarda çocuğun velayeti, çocuğun menfaatleri göz önünde bulundurularak değiştirilebilir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere, yeniden evlilik durumu velayetin değiştirilmesi için başlı başına bir neden olamaz.

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet Nasıl Değiştirilir ?

Eski eşiniz evleniyorsa ve çocuklarınızın üvey anne/baba’nın yanında mutlu olmayacağından eminseniz velayet değiştirme davası açabilirsiniz. Fakat burada önceliğiniz çocuklarınızın menfaati olmalıdır ve bu durumu mahkeme nezdinde kanıtlamalısınız. Yukarda da belirttiğimiz gibi mahkeme başkanı eski eşiniz evleniyor diye size tutup da çocukların velayetini hemen vermez. Velayetin değiştirilmesi için kesin, açık ve gözle görülebilir derecede haklı olmanız gerekir. Mahkeme’de çocuğunuzun menfaatini göz önünde bulunduracak nedenler bulmalısınız. Çünkü hakim çocuğun yararını gözeterek kararını verir.

Velayetin değiştirilmesi davalarında avukatın rolü büyüktür. Çünkü sağlam bir hukuki alt yapı sağlayabilen bir avukat, velayeti sizin lehinize çevirebilir. Burada avukatınız yaptığı savunmada, yaşanılan şehrin değiştirilmesi nedeniyle ortaya çıkması muhtemel problemleri, çocuğun alacağı eğitimin sekteye uğratılmasını, üvey anne ve babanın çocuğa kötü davranması gibi durumları gerekçe gösterebilir. Süreç içerisinde hakimin kanaatini değiştirmek için gerekli alt yapı avukatınız tarafında ince elenip sık dokunarak oluşturulmalı ve daha böylece lehinize çevrilmeye çalışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat