Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

4721 sayılı Medeni Kanun’da yabancı uyruklu eşten boşanmak isteyen fertlerle ilgili düzenlemeler de mevcuttur. Türkiye dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız, boşanma davalarını genel itibariyle yurt dışında gerçekleştirip, Türkiye’de bu davaları tanıma tenfiz davası yoluyla gerçekleştiriyorlar. Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın ise yabancı eşten boşanma konusu tam bir muamma. Şimdi hep birlikte yabancı uyrukluk eşten nasıl boşanılır onu açıklayalım.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Dava Nerede ve Nasıl Açılır ?

Aslında yabancı uyruklu eşten boşanmak için de yine, sıradan boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleri’nin yolunu tutarız. Aile Mahkemesi’nin olmadığı yerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davalarına bakabilirler. Dava açmak için kendi ikamet ettiğiniz yerdeki Aile Mahkemesi’ne müracaat etmelisiniz. Şayet eşiniz Türkiye’de yaşamıyorsa boşanma davasını İstanbul, Ankara ya da İzmir’den gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Biter ?

Aslında boşanma davası sürecinde yani bu noktada iki önemli husus karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki boşanma davasının çekişmeli boşanma mı yoksa anlaşmalı boşanma mı olacağı, bir diğeri ise dava ile ilgilenen bir boşanma avukatının olup olmadığıdır. Şayet eşler anlaşmış bir şekilde boşanma davasına katılım gösterirlerse 1 hafta ila 3 ay arasında dava sonuçlanacaktır. Çekişmeli boşanma davaları ise durumuna göre 2 ila 4 yıl arasında sonuçlanırken, burada bir Aile Hukuku konusunda deneyimli bir avukat’ın olması ile davanız 7-8 ay içerisinde sonuçlanacaktır.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanırken Velayet Kimde Kalır ?

Yabancı uyruklu eşinden boşanmak için avukatlara müracaat eden ebeveynlerin avukatlara en çok sorduğu sorulardan birisi de hiç şüphesiz velayetin kimde kalacağıdır. Boşanma davalarında genel itibariyle velayet anne verilir gibi bir algı ortaya çıksa da hakim, çocuğun menfaati için kimde kalmasını uygun görüyorsa velayeti ona verecektir. Örnek olarak vermek gerekirse ; baba ya da anne’nin uyuşturucu, alkol gibi bir bağımlılığı söz konusu ise hakim çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak velayeti karşı tarafa verir.

Çocuğun velayeti söz konusu olduğunda bireylerin maddi durumları da mahkeme nezdinde göz önünde bulundurulur. Aile fertlerinin çocuğa nasıl bakacakları, görevlendirilen pedagog yardımıyla incelenir ve mahkemeye bir rapor sunulur. Mahkeme ilgili rapor’a göre çocuğun velayetinin anne’de ya da baba’da kalması’na karar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat