Velayet Davası

Velayet Davası

Boşanma durumlarında müşterek çocukların yasal olarak haklarının kimde olacağına ait kararın verildiği davalara velayet davası denmektedir. Bu davalar boşanma davasında görülmektedir. Ancak kesinleşmiş boşanmadan sonrada bu dava görülebilir. Bu durumda bu davalar velayetin değiştirilmesi davaları olmaktadır.

Velayet davalarında görevli olan mahkemeler boşanma davalarının yürütüldüğü aile mahkemeleri olmaktadır. Bu davalar eşlerin ikamet ettiği bölgedeki Aile Mahkemesine ve çocuğun doğduğu yerdeki Aile Mahkemelerine açılabilmektedir. Bu davalarda avukat bulundurulması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak işleyişin hızlı olması ve sorunsuz bir şekilde davaların sonuçlanması için avukat bulundurulması sağlanabilir. Boşanma süresinde kararın kesinleşmesi gibi bir durum meydana gelene kadar bir eşe çocuk hakkında geçici olarak velayet kararı verilmektedir.

Mahkemece verilen geçici velayet kararı sadece mahkeme sonuçlanana kadar olmaktadır ve kesinleşme ile velayet konusunda nihai karar verilmiş olacaktır. Boşanma davalarının yürütülmesi işleminde mahkeme çocuğun velayeti ile alakalı olarak yasaların belirlediği hükümler gereğince velayet konusunda karar vermektedir. Bu konuda olumsuz bir karar aldığını düşünenler temyiz sürecine başvurabileceklerdir. Ayrıca daha sonradan velayetin değiştirilmesi davasına da başvurabileceklerdir.

Mahkemenin velayet davası sonucunda kararını vermesi ile çocuğun reşit olana kadar yasal haklarından bir eş sorumlu olacaktır. Diğer eş ile velayeti alamamasına rağmen çocuğu mahkemenin belirlediği şartlarda ve sürelerde görebilecektir. Bu şartlar ve sürelere riayet edilmesi gerekmektedir. Çocuğun gösterilmemesi durumunda İcra Müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

2 Linkleme “Velayet Davası

 1. Refia Taşar Reply

  Avukat bey siz bir sorum olacak. Boşandıktan sonra yeniden evlenirsek velayet elimizden alınır mı ?

  • admin Post authorReply

   Merhabalar,

   Velayetin elinizden alınabilmesi için çeşitli şartların oluşması gerekir. Evlilik başlı başına bu şartlar arasında gösterilemez. Fakat 2. evliliğiniz gerçekleştikten sonra çocuğa bakmakta güçlük çekiyorsanız, çocuk fiziksel,psikolojik vb. şiddet görüyorsa ve karşı tarafın bu ve benzeri durumları ispatlaması durumunda velayet sizden alınıp, karşı tarafa verilir. Fakat ikinci cümlede de belirttiğimiz gibi evlilik başlı başına velayetin kaybedilmesi için gerekli bir neden değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat