Velayet Davası Nasıl Açılır ?

Velayet Davası Nasıl Açılır ?

Çocuk sahibi ebeveynlerin boşanma davalarından en sık çatışma yaşadıkları konulardan bir diğeri de velayetlerin kimde kalacağı üzerinedir. Zira hiçbir anne ya da baba çocuklarından ayrılmak istemez. Fakat velayetin kararlaştırılması noktasında mahkemeler çocuğun üstün yararını gözetecek ve kararlarını buna göre verecektir.

Velayet konusu boşanma davası içerisinde görülebileceği gibi, boşanma davasının sonrasında da Aile Mahkemelerine yapılabilecek bir başvuru ile yeniden açılabilir. Bunun için çocuğunun velayetini almak isteyen ebeveyn ya da vekili olan avukat ikamet ettikleri bölgedeki Aile Mahkemesi’ne giderek dava başvurusunu yapabilir. Velayet davalarında mahkeme her iki tarafın da maddi durumunu, çocuğun ve eşlerin psikolojik durumunu, eşlerin çocuğa nasıl bir yaşam sunabileceklerini vb. birçok hususu göz önünde bulundurur, bunlarla ilgili araştırmalar yapar ve sonrasında ise çocuğun üstün yararını gözeterek velayetin anneye ya da babaya verilmesine karar verir.

Toplumumuzda söz konusu boşanma davası olduğunda “Çocuklar annede kalır” gibi genel bir algı vardır. TÜİK’in 2016 yılı istatistiklerine göre velayet davalarında çocukların annede kalma oranları, babalarda kalma oranlarına nazaran 3 kat daha fazladır. Fakat bu sonuç, çocuğun velayeti babada kalamaz gibi bir ön yargıyı da beraberinde getirmesin. Çocuk her ne kadar anneye daha bağlı olsa da, mahkeme çocuğun üstün yararını baba’dan yana gözettiği takdirde çocuğun velayeti babaya verilecektir. Bu tarz yaşanan problemlerde bir boşanma avukatı ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Velayet sürecinde Aile Mahkemeleri pedagoglardan ve bilirkişilerden yardım alır. Pedagoglar çocuk annenin ve babanın evinde iken çocukla iletişim haline geçerler ve çocuğun psikolojik durumu hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Bu gözlemin sonunda ise hazırladıkları raporu ilgili mahkemeye sunarlar ve mahkeme pedagoglardan gelen bu gözlem raporunu göz önünde bulundurarak çocuğun ya da çocukların annede ya da babada kalmasına hükmeder.

Pedagoglar tarafından hazırlanan bu raporlar büyük önem arz etse de, bunun yanında çocuğun ilerdeki süreçte nasıl bir ortamda yetişeceği de mahkeme tarafından önemsenmektedir. Örnek vermek gerekirse ; çocuk psikolojik olarak anne yanında daha mutlu olabilir ancak, annenin psikolojik ya da maddi durumu çocuğa bakamayacak güçteyse bu kapsamda mahkeme çocuğu babaya verebilir. Bu karar tamamı ile çocuğun üstün yararını gözeterek verilmiş olacaktır.

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Velayetin değiştirilmesi, velayet sahibinin haysiyetsiz yaşam sürmesi, çocuğa ya da çocuklara iyi bakamaması veya iyi bir yaşam sunamaması, çocuklara şiddet uygulaması gibi durumlarda da değiştirilebilir. Ayrıca, velayet sahibi eşin vefat etmesiyle de mümkün olacaktır. Velayet sahibi eşin vefat etmesinin ardından diğer eş Aile Mahkemesine ölüm raporu ile gidecek ve velayetin tarafına verilmesini talep edecektir. Velayet konusuna ilişkin olarak alanında uzman ve deneyimli bir boşanma avukatına danışmak daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat