Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Alt işveren kavramı olarak ortaya çıkan taşeron, iş veya hizmete ilişkin görevlendirildiği işçileri çalıştıran üçüncü bir kişi olarak tanımlanır. Taşeron işçiler, bu şirketlerin çalıştırdığı işçiler olarak ortaya çıkar. Örnek vermek gerekecek olursak, bir belediye park ve bahçe temizliği için özel sektörden bir firma ile anlaşabilir. Anlaştığı bu şirkete taşeron şirket, bu şirketin çalıştırdığı işçilere ise taşeron işçi adı verilir. Genel itibariyle, sektörde hizmet veren taşeron işçiler, maaş ya da çalışma şartları gibi problemleri taşeron firmaya iletme durumunda zorluk çeker. Bazen de iletişim sağlanmasına karşın işverenden dönüş alınamamakta ve dolayısıyla işçiler mağdur olmaktadır. Bu nedenle kamu kurumu çalışanları taşeron firmalarda çalışan taşeron işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına kamu kurum ve kuruluşlarına geçmesini talep etmektedir.

Bu mağduriyetin ortaya çıkmasının ardından 8 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan Kamu İhale Kanunu neticesinde taşeron şirketler bünyesinde çalışan işçilerin kıdem tazminatı ile ilgili olan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Böylece taşeron işçilerin kıdem tazminatı hakkı elde edebilmesi için belirli şartlar ortaya koyuldu. Taşeron işçilerin kıdem tazminatının hesaplanması için işe başlanılan ilk tarih esas alınacak. Düzenleme kapsamında 11 Eylül 2014 tarihinden önce sözleşmesi sonlandırılan işçilere ise kıdem tazminatının ödenmeyeceği açıklandı.

Kıdem tazminatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için, “Kıdem tazminatı nasıl alınır ?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Taşeron İşçilere Kıdem Tazminatı Ödemesi Nasıl Yapılır ?

İş kanunu’nda belirtildiği üzere işçi, işten ayrıldıktan sonra taşeron firma, işçi’nin kıdem tazminatını çalışmaya başladığı günden itibaren hesaplayarak, iş akdinin feshi ile ilgili banka’ya yatırır. Bu kapsamda kıdem tazminatının yapılması ile ilgili olarak taraflarca işçinin alacaklarının dökümünü içeren ibra ile ilgili protokol yapılır. Şayet işçi hesabına yatırılan kıdem tazminatının az olduğunu ya da hiç yatırılmamış olduğunu görüyorsa, konuyu İş Mahkemesi’ne götürebilir.

Kamu Kurumları Tarafından Yapılan Kıdem Tazminatı

Ödeme belirli belgelerden yararlanılarak banka hesabına yatırılır. Taşeron işçilerin çalıştıkları sürelerin hesabı, ilgili firma ya da şirketten ya da kendilerinden talep edilecek belgeler ve diğer usüller Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelik nezdinde belirlenir.

Kıdem tazminatı hakkı kazananların bu hakkı elde edebilmesi için başvuru yapmaları şarttır. Başvurular kendileri ya da mirasçıları tarafından kamu kurum ya da kuruluşlarına resmi ve yazılı olarak yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat