Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Yurtdışında Gerçekleşen Boşanma Davasının Türk Hukuk Sistemi İçerisinde Tanıma ve Tenfizi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Makalenin ana meselesini izah etmeden önce tanıma ve tenfiz davsının tanımlayarak ve tarafların nasıl hareket etmelerini izah ederek girizgah yaptığımızda şunları izah edebiliriz:

Tanıma ve tenfiz davası yurtdışında boşanmış tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde yeniden boşanmalarına gerek kalmadan Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış yani hukuki açıdan evlilik birliğinin son bulduğunun kabulü için açılan davalara denir. Tanıma davası ile Türk hukuk sisteminde yurtdışında yapılan boşanma davası kabul edilirken, yani bireylerin boşanmış olduğu Türk hukuk sistemince de kabul görürken; tenfiz davası ise boşama davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilmesi için açılan davadır. Bu davalar İzmir, Ankara ve İstanbul Asliye hukuk mahkemelerinden biri olan Aile Mahkemelerinde açılır.

Peki, tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer?

Bu soruya hiçbir dava sürecinde olduğu gibi net bir cevap verememek ile beraber tarafların durumları, evrakların durumları ve davanın açıldığı mahkemenin yoğunluğu gibi unsurlar bu dava sürecinin ne kadar süreceğini etkilemektedir. Bu unsurlara teker teker değinmeden önce genel bir süre verirsek şunları söyleyebiliriz. Tanıma ve tenfiz davası en az 1 hafta sürebilecek iken bazen 3 ayı da bulabilmekte ve hatta bazı durumlarda dava süreci daha da uzamaktadır. Dava süresini etkileyen unsurlara baktığımızda ise en önemli etken tarafların hem yurtdışında kalmayı tercih edip yani davayı Türkiye’ye gelmeden sürdürmeyi tercih edip hem de bir avukatı vekil kılmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bu süreci biraz açıp ifade etmek gerekirse taraflar yurtdışında kalmaları dolayısıyla mahkeme avukat da vekil tutulmadığı takdirde davanın bir taraf tarafından diğer tarafa açıldığını tebliğ etmesi gerekecektir bu da bir ulaşım sorununa neden olacaktır. Ani iki ülke arasında gidip gelecek olan tebligatın varış süresi, taraf tarafından okunma ve cevap süreci davanın süresini etkileyecektir ki bu da davanın bir hayli uzamasına neden olacaktır. Bu nedenle taraflar eğer davanın hızla çözümlenmesini istiyorlar ise bir avukat ile çalışmalarında fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat