Tanıma Tenfiz Davası Hollanda

Tanıma Tenfiz Davası Hollanda

Hollanda’da gerçekleşen davaların Türkiye’de tanınması ve kararların Türkiye’de de geçerli olması için, ülkemizde tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Bu davalar genellikle ülkemizde boşanma davaları için gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de ya da yurtdışında evlenmiş gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemizde açmış oldukları tanıma tenfiz davaları yolu ile boşanmaları Türkiye’de de tanıtılmakta ve Türk kimliklerine de işlenmektedir. Tanıma tenfiz davaları açılmadığı zaman davalarınız Türkiye’de tanınmamış olur. Dolayısıyla boşanma davaları da ülkemizde tanıma tenfiz yolu ile hukuken tanıtılmazsa, Türkiye’de boşanmamış sayılırsınız ve yurtdışında boşanmış olduğunuz eşiniz mirasınızdan hak talep edebilir ve aynı zamanda yeniden evlenmek isteseniz bile evlenemeyebilirsiniz.

Hollanda’da Gerçekleşen Davanın/Boşanmanın Tanıma Tenfizi Nasıl Yapılır ?

Hollanda’da gerçekleşen davaların Türkiye’de tanıtılması için gerekli olan ilk şart bir mahkemeye başvuru yapmanızdır. Örneğin ; siz Hollanda’da boşandınız ve Türkiye’de bunu tanıtmak istiyorsunuz, Türkiye’ye geldiniz ve dava açacaksınız. Burada yapmanız gereken ilk şey ikametinizin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi’ne gitmek olacaktır. Türkiye’de ikametiniz bulunmuyorsa Ankara, İstanbul ve İzmir’deki mahkemelere giderek davayı açabilirsiniz. Yurtdışında yaşıyorsanız ve Türkiye’ye gelemiyorsanız ya da Türkiye’ye gelmeden işlemlerinizi halletmek istiyorsanız alanında uzman bir avukata vekalet vererek tanıma tenfiz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hollanda’da Gerçekleşen Davanın/Boşanmanın Tanıma Tenfizi Ne Kadar Sürer ?

Hollanda’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemizde açacakları davalar için belirli bir süre durumu yoktur. Tanıma tenfiz davası etkin olan adım hukuki adımların ne denli hızlı atıldığıdır. Yurtdışında gelip işlemleri kendiniz takip edecek olursanız, davanın sürecine ve sizden talep edilecek belgelerin mahkemeye gelişine göre süre 1 ile 2 yıl arasında sonuçlanacaktır. Boşanma davalarında bu süre 2 ile 3 yıl arasında olmaktadır. Alanında uzman bir avukata danışmanız halinde iş takibi ve erken atılan adımlarla bu süre en az yarıya yarıya indirilebilir.

Hollanda’da Gerçekleşen Davanın/Boşanmanın Tanıma Tenfiz Ücreti Nedir ?

Yurtdışında gerçekleşen davanın ya da boşanmanın Türkiye’de tanıtılması için açılan tanıma tenfiz davalarının ülkemizdeki ücreti ile ilgili hususlar en merak edilen sorular arasındadır. Tanıma tenfiz davası ücretleri gerekli belgelerin hazırlanmasına ve tercüme edilmesine, davanın şekline ve davanın tahmini süresine göre değişmektedir. Tanıma tenfiz avukatı tutmak zorunlu değildir. Fakat avukatların yürüteceği iş neticesinde dava en az yarı yarıya sürede bitecektir. Bu sürede mahkemenin belirleyeceği süreye göre Türkiye’ye gelip gitme masraflarınız vs. de konuya dahil olacaktır.

1 Linkleme “Tanıma Tenfiz Davası Hollanda

  1. Pingback: MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK » Türkiye Tanıma Tenfiz Davası Avukatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat