Soybağının Reddi Davası

Soybağının Reddi Davası

Aile içerisindeki kan bağına ifade eden kavrama soybağı denir. Soybağı, anne ile çocuk arasında doğum yoluyla kurulur. Baba ile çocuk arasındaki soybağı ise babanın anne ile olan evliliği, tanıma ve hakim kararıyla gerçekleşir. Soybağı harici durumlarda evlat edinme ile de gerçekleşebilir. 4721 sayılı Medeni Kanunu’n  286. maddesinde soybağının reddi ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Soybağının reddi ile ilgili olan bu düzenlemelerde davayı kimlerin açabileceği, ispat zorunluluğu ve zamanaşımları belirlenmiştir.

Soybağının reddi davası, babalık hakkının yok edilmesini amaçlayan bir dava şeklinde görülebilir. Babalık hakkı gereği olarak “Evlilik sürecinde ya da evliliğin sonlanmasından başlayarak üç yüz gün içerisinde dünya’ya gelen çocuğun babası koca’dır. Üç yüz günlük sürenin ardından doğumu gerçekleşen çocuğun babaya bağlanması sadece kadının evlilik içinde hamile kaldığını ispatıyla gerçekleşir. Kocanın gaipliği ortaya çıkması dahilinde bu süre, ölüm tehlikesi ya da alınan en son haber tarihinden sonra işlemeye başlar.” Soybağının reddi, babalığın ortadan kaldırılması için açılan bir dava olduğundan ötürü, hak düşürücü süreye tabii olarak görülebilir. Burada harici olarak görülebilecek davalardan birisi ve halk arasında birbirine en çok karıştırılanı nüfus kaydının düzeltilmesi ile soybağının reddi davasıdır. Bu durum ne kadar karıştırılırsa karıştırılsın nüfus kaydının düzeltilmesi ile soybağı ortadan kalkmaz.

Soybağı  Hangi Hallerde Reddedilebilir ?

  1. Çocuğun Ana Rahmine DüşmesiÇocuk evlilik devam ederken ana rahmine düşmüşse davacı, kocanın baba olmadığı ispat ederek soybağını reddedebilir. Evlenme süresince en az 180 gün geçtikten sonra evliliğin sonlanmasından itibaren maksimum 300 gün içerisinde dünyaya gelen çocuk ana rahmine düşmüş sayılır.
  2. Çocuğun Evlilik Gerçekleşmeden Önce Ya Da Ayrı Yaşama Süresinde Ana Rahmine Düşmesi
    Çocuk, evlilik öncesinde ya da ayrı yaşanılan süreçte ana rahmine düşmüşse, davacının başka bir kanıt getirmesine gerek yoktur. Fakat, hamilelik süresi içerisinde kocanın karısı ile cinsel ilişkide bulunduğuna dair kanıtlar mevcutsa, kocanın babalığına dair haklar mahkemece korunur.

Soybağının Reddi Davasını Kimler, Kimlere Karşı Açabilir ?

  •  Koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini reddedebilir, bu kavramda koca davayı karısına ve eşine açmış olacaktır.
  • Çocuk da soybağının reddi davasını açabilir. Böylece dava anne ve baba’ya karşı açılmış olacaktır.

Soybağının Reddi Davasında Hak Düşürücü Süre

Soybağının reddi davasında ha düşürücü süre hakimin res’en göz önünde bulundurduğı süredir. Bu davada kocaya açılacak davayı, doğumu ve çocuğun babasının koca olmadığını ya da annenin hamile kaldığı süre içerisinde başka bir erkekle ilişkide bulunduğunu öğrendiği andan itibaren bir yıl hak düşürücü süre olarak belirlenmiştir. Fakat gecikme olursa ve bu gecikme farklı bir nedene dayanıyorsa bir yıllık süre bu nedenin ortaya çıktığı günden itibaren işlemeye başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat