Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Mirasçılar arasında ortaya çıkan en mühim problem hiç şüphesiz miras paylaşımının nasıl yapılacağıdır. Uzaktan bakıldığında karışık bir vaziyeti olan miras paylaşımı aslında gayet basit ve mantıklı bir yapıya sahiptir. İlk olarak dilerseniz miras paylaşımının nasıl yapıldığı hakkında sizlere kısa bilgiler verelim.

Miras sahibinin çocukları ve torunları mirasta eşit pay hakkına sahiptir. Eğer miras sahibinin kendisinden ölen bir çocuğu varsa ve ölen çocuğunun bir çocuğu varsa, 3 çocuk ve 1 torun mirastan eşit pay alma hakkına sahiptir. Miras sahibinin anne ve babasının mirasçı olabilmesi için, miras sahibinin alt soyu (çocukları) bulunmaması gerekir. Bu durumda miras bırakanın annesi ve babası da mirastan eşit pay oranında faydalanabilir. Miras sahibinden önce vefat eden varsa vefat edenin yerini her durumda alt soyu alır.

Miras sahibi dede ve anneanne ya da babaanne’nin mirası yalnızca anne ve babanın vefatı durumunda mümkün olur. Yani dede ve anneanne ya da babaanne’nin mirası altsoyları olan anne ve baba’ya geçmiyorsa, toruna geçer.

Evlilik dışı doğan çocuğun nüfus kaydına baba ya da anne kimliği girilmiş yani soybağı kurulmuş ise, evlilik dışı doğan çocuğun mirasçılığı aynı yasal mirasçılar gibi devam eder ve evlilik içinde doğmuş gibi mirastan pay alabilirler.

Miras paylaşımının tamamnında en önemli aktör miras sahibinin eşinin vefat edip etmediğidir. Eğer miras sahibinin eşi yaşıyorsa, mirasın 4’te 1’ini alır. Eğer eş miras sahibinin annesi ve babası ile mirasçı olursa, mirasın yarısını alır. Miras sahibinin dedesi ve anneanne ya da babaannesi ve onların altsoyları ile mirasçısı olursa, miras bırakanın eşi mirasın 4’te 3’ünü alır.

Şimdi örnek vererek durumu pekiştirelim ;

Vefat eden miras sahibinin eşi, çocuğu ve anne-babası varsa, mirasın 4’te 1’ini eş, mirasın 4’te 3’ünü çocuğu alır. Vefat eden miras sahibinin anne ve babası altsoy olmadığı için mirasta pay talep edemezler.

Başka bir örnek verelim ;

Vefat eden miras sahibinin kardeşi ve eşi olduğunu varsayalım. Sağ kalan eş mirasın yarısını alır. Kalan mirasın yarısı vefat eden miras sahibinin annesine, diğer yarısı da kardeşine kalır.

1 Linkleme “Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

  1. Pingback: MİRAS HUKUKU » Göymen Avukatlık Bürosu Ankara Avukat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat