Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir ?

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir ?

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında, işçilerin işyerlerindeki kıdemleri (çalışma süreleri) göz önünde bulundurularak, işveren tarafından işçiye yapılan ödeme kıdem tazminatı ödemesidir. Kıdem tazminatının işveren tarafından işçiye ne kadar sürede ödeneceği, kıdem tazminatının genel şartları, kıdem tazminatı alabilmek için işçilerin yapması gerekenler vb. birçok husus yine 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında düzenlenmiştir.

İş Kanunu kıdem tazminatının ne zaman ödeneceğine dair İş Kanunu kapsamında bir düzenleme bulunmamaktadır. Fakat İş Kanunu kıdem tazminatının işverenden tarafından işçiye derhal ödenmesini emreder. Yine kanun kapsamındaki en önemli düzenlemelerden biri de hiç şüphesiz kıdem tazminatı hakkı kazanabilmek için bir işçinin o iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. İşyerinde sigortalı olarak çalışmayan işçi haliyle resmiyette herhangi bir şekilde de hak sahibi değildir. Bir işçinin ağır çalışma şartları, hakaret, askerlik vb. birçok nedenle işverenden hak talebinde bulunabilmesi için kesinlike ve kesinlikle o işyerinde resmi olarak çalışması şarttır.

Kıdem tazminatı alabilmek için önemli bir diğer husus ise işçinin en az 1 yıl süre ile o işyerinde resmi olarak çalışmış olmasıdır. Yani yeni bir işçi işe girip de birkaç gün ya da birkaç hafta çalışıp işyerinden çıktıktan sonra işverenden kıdem tazminatı talep edemez. Bazen de işçi 1 yılı doldursa bile işten ayrıldıktan sonra işverenden kıdem tazminatını alamamaktadır. Bu işçiler 4857 sayılı İş Kanununda da düzenlendiği üzere İş Mahkemelerine giderek hak talebinde bulunabilmektedir. Kıdem tazminatının açılabilmesi için zamanaşımı ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yıl içerisinde açılmayan davalar zamanaşımına uğrayacak ve düşecektir.

Kıdem Tazminatını Alamayan İşçi Ne Yapmalıdır ?

İşçi, kıdem tazminatı için öncelikle noter aracılığı ile işverenine adını, banka bilgilerini ve kıdem tazminatı talebini belirtir bir ihbarname göndermeli, bu ihbarnamenin karşılığında kıdem tazminatını alamamışsa konuyu İş Mahkemesine götürmelidir. İşçi, davanın nasıl açılacağı konusu hakkında bir fikir sahibi değilse alanında uzman ve deneyimli bir iş hukuku avukatı ile görüşerek de davanın içeriği ve nasıl açılacağı hakkında bilgi alabilirler.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

1 Linkleme “Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir ?

  1. Pingback: Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır » Göymen Avukatlık Ankara Tazminat Avukatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat