Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ?

Bir önceki makalemizde kıdem tazminatının ne kadar sürede ödenmesi gerektiği hususunda bilgi vermiştik. ( Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir? )Bu makalemizde de yine kıdem tazminatına ilişkin olarak bu tazminat türünün 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında kimlere ödendiğine dair bilgiler vereceğiz.

İş Kanununda Kıdem Tazminatı

4857 sayılı İş Kanununda kıdem tazminatına dair ana hatlar detayları ile birlikte düzenlenmiştir. Buna göre bir işçinin işverenden kıdem tazminatı talep edebilmesi için, işçinin ilgili işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. İşyerinde sigortalı olarak çalışmayan hiçbir işçi, işverenden hiçbir şekilde resmiyette herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır.

İş Kanunu işçiyi koruduğu kadar işvereni de korumaktadır. İşçilerin işverenlerden para koparmasının önüne geçmek için İş Kanununda, “Kıdem tazminatı hakkı kazanabilmek için işçinin en az 1 yıl suretle ilgili işyerinde çalışması gerekmektedir” maddesi mevcuttur. Bazı durumlarda işyerinde 1 yıl süre ile çalışan işçi dahi işverenden kıdem tazminatını alamamaktadır. Bu nedenle işçiler hak talebinde bulunmak için sık sık İş Mahkemelerinin kapısını çalmaktadır. Kıdem tazminatı talep edebilmek için kanuni zamanaşımı ise İş Kanununda 10 yıl olarak belirlenmiştir. Yani 10 yıl içerisinde açılmayan davalar zamanaşımına uğrayacak ve işçi tazminat hakkını kaybedecektir.

Kıdem tazminatını almak isteyen işçi, işyerinden ayrıldıktan sonra PTT ya da noter aracılığı ile işverene bir ihbarname göndermeli ve bu ihbarnamede kıdem tazminatı isteğini açıkça belirtmelidir. İhbarnameye banka bilgileri ve işçinin adı soyadı da eklenmelidir.

İhbarname ile işverene gönderilen kıdem tazminatı talebi şayet karşılık bulmazsa, işçi hakkını alabilmek için konuyu ikamet ettiği yerdeki İş Mahkemesine taşıyabilir. Şayet işçi davayı nasıl açacağını bilmiyorsa bu noktada alanında uzman ve deneyimli bir iş hukuku avukatından yardım alabilir.

1 Linkleme “Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ?

  1. Pingback: Kıdem Tazminatı Ne Kadar Sürede Ödenmelidir » Göymen Avukat Ankara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat