İhbar Tazminatı Nedir ? Nasıl Alınır ?

İhbar Tazminatı Nedir ?

İş sözleşmesini sonlandırmak isteyen işçi işverene ya da iş sözleşmesini sonlandıracak işveren işçiye iş sözleşmesinin sonlandırılacağını İş Kanunu’nda belirtilidiği üzere belirli bir süre önceden haber vermekle yükümlüdür. Mevcut bu durum İş Kanunu’nda ihbar süresi olarak adlandırılır. 6 ay ya da daha az kıdemli bir işçi 2 hafta önceden, 6 ay ile 1,5 yıl arasında kıdemi olan bir işçi 4 hafta, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında kıdemi olan bir işçi 6 hafta, 3 yıl ve daha fazla kıdemi olan bir işçi durumu 8 hafta önceden iş sözleşmesini feshedeceğini işverenine bildirmelidir. Aynı süreler işverenler için de geçerli olup, süreye riayet etmeyen işveren ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

İş Hukuku’nda işçilerin tazminatları hesaplanırken, işyerindeki çalışma süreleri yani kıdemleri esas alınır. Dolayısıyla ihbar tazminatı hesabı yapılırken de haliyle kıdem süresi göz önünde bulundurulur. İşte 6 ay ya da daha az çalışmış olan bir işçi için 2 haftalık, 6 ay ile 1,5 yıl çalışmış olan bir işçi için 4 haftalık, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışmış olan bir işçi için 6 haftalık, 3 yıl ve üzeri çalışmış olan bir işçi için 8 haftalık maaşı oranında ücret ödenir. İhbar tazminatı işçinin aylık brüt maaşı üzerinden yapılır.

İhbar Tazminatı Hangi Durumlarda Alınır ?

İhbar tazminatlarının ortaya çıkış nedeni hem işçiyi hem de işvereni koruma altına almaktır. Bu süre işçi nezdinde, hem işçinin yeni bir iş araması hem de işverenin ihbar süresinde işten çıkacak işçi yerine yeni bir işçi bulmasını kolaylaştırmaktır. İşçinin iş sözleşmesini feshi ile ilgili durum İş Kanunu Madde 24’te açıkça belirtilmiştir. Buna göre işçi, işe sağlık problemleri nedeniyle devam edememesi durumunda, işverenin işçiye hakaret etmesi durumunda, işverenin işçiye karşı bir suç işlemesi ya da teşebbüste bulunması durumunda, işçinin işyerinde tacize uğraması ve işverenin durumu bile bile bir önlem almaması gibi durumlarda işçi, ihbar süresini beklemeden sözleşmesini feshedebilir.

Aynı durumda işveren, işçinin işe alkollü gelmesi, işverene karşı bir suç işlemesi ya da teşebbüste bulunması, diğer işçileri taciz etmesi vb. durumlarda iş sözleşmesini beklemeksizin feshedebilir. Her iki durumda da taraflar ihbar tazminatı talebinde bulunabilirler.

İhbar Tazminatı Almak için Ne Kadar Çalışmak Gerekir ?

İhbar tazminatı kazanabilmek için belirsiz süreli (dönemlik işçiler vb. geçerli değil) işte çalışmak gereklidir. Belirli ya da dönemsel işçiliklerle ilgili durumlarda işçiye ihbar tazminatı ödenmez. Belirsiz iş sözleşmesine göre çalışan işçi işyerinde 1 saat dahi çalışsa ihbar tazminatı hakkı kazanabilir.

2 Linkleme “İhbar Tazminatı Nedir ? Nasıl Alınır ?

  1. DERYA ÖCAL Reply

    MERHABA BEN 2007 YILINDAN BERİ AYNI ŞİRKETTE ÇALIŞMAKTAYIM .İŞTEN BELLİ SEBEPLER YÜZÜNDEN AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM İHBAR YADA KIDEM TAZMİNATI NASIL ALABİLİRİM YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

    • admin Post authorReply

      Konu başlığı çok geniş, olup somut olay üzerinden değerlendirilmelidir. Bu konuda uzman avukatlarımızla telefon irtibatı sağlayabilirsiniz. Konu hakkındaki genel bilgi ise web sayfamızdaki makalelerimizde mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat