İddet Müddeti Nedir ? İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır ?

İddet Müddeti Nedir ? İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır ?

Halk arasında boşanma yasağı olarak da bilinen iddet müddeti, Türk Medeni Kanunu’nda kadını ve çocuğu korumak amacıyla düzenlenmiş bir yasadır. İddet müddeti, boşanma davasının sonrasında kadına yönelik olarak koyulmuş olan 9 aylık evlenme yasağına verilmiş isimdir. Bu yasağın amacı, kadının boşanmadan önce eşiyle cinsel ilişki yaşamış ve hamile kalmış olabileceğine yöneliktir. Bu yasak istenildiği takdirde kadın tarafından kaldırılabilecektir.

İddet müddeti ya da başka bir deyişle evlenme yasağı, kadın tarafından ya da kadının vekili olan avukat tarafından Aile Mahkemesine yapılacak başvuru ile kaldırılabilir. Bu davada karşı taraf yoktur. Haliyle mahkeme kadından mahkemenin talep ettiği bir hastanede hamile olmadığını gösterir bir rapor almasını ister. Kadın mahkemenin talep ettiği hastaneye gider ve hastaneden hamile olmadığını gösterir bir rapor alır ve bu raporu mahkeme sunar ise mahkeme kadın için koyulmuş olan bu yasağı kaldıracaktır. Bu dava 1 ay gibi kısa bir sürede sonuçlandırılabilir. Davanın sonrasında ise kadın evlenebilecektir. Ayrıca iddet müddeti kadının boşanmış olduğu eşiyle yeniden evlenecek olması durumunda da ortadan kalkacaktır.

Boşanma avukatlarına en sık sorulan sorulardan birisi de “ İddet müddeti erkek için geçerli midir ?” ya da “Erkekler için de boşanma yasağı var mıdır ?” sorularıdır. Hemen belirtmekte fayda var ki ; erkekler için iddet müddeti ya da evlenme yasağı vb. bir husus bulunmamaktadır. Nitekim erkeğin boşanmış olduğu kadın hamile olsa dahi, resmi olarak baba ile çocuk arasında soybağı boşanmanın sonrasındaki 9 aylık süreçte de kurulabileceğinden, böyle bir kısıtlama erkek için söz konusu değildir.

İddet müddeti konusuna ilişkin olarak alanında uzman ve deneyimli bir boşanma avukatından yardım almak faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat