Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

4857 sayılı İş Kanunu’nun 120. Maddesinde yapılan düzenleme ile işçinin evlendikten sonraki bir yıllık süreçte iş sözleşmesini feshederek işvereninden hak talebinde bulunabilmesinin önü açılmıştır. Hemen belirtmekte fayda var ki ; bu düzenleme yalnızca kadın işçileri kapsamaktadır. İlgili maddede yer alan bu bir yıllık süre ise resmi nikahın kıyıldığı gün olarak belirtilmiştir. Dini nikah ya da nişan gibi durumların resmiyette bir karşılığı bulunmamaktadır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılacak kadın işçi işverenden kıdem tazminatını alabilecektir. Bunun yanı sıra işverenden mesai, geçmişe yönelik alacakları vb. ödemelerini de alabilecektir. Evlilik nedeniyle işten ayrılacak olan kadın işçi, işverenden yalnızca ihbar tazminatı talep edemeyecektir. Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın işçi, işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde de çalışabilir. Kanuni olarak bu kapsamda herhangi bir engel yoktur. Bunun için tek şart kadın işçinin işyerinden resmi ayrılma tarihinden sonra başka bir yerde çalışmasıdır.

Evlilik Nedeniyle İşten İstifa Etmek ve Tazminatlar

Aslında bu iki kavram aynı gibi görünse de istifa etmek sizi pratikte zararlı çıkarabilir. Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi, işverenine karşı bu durumu bildirmekle yükümlüdür. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak isteyen işçi istifa edecek olursa kıdem tazminatı alamaz. Şayet evlilik nedeniyle işten ayrılacağını işverenine yazılı olarak bildiren kadın işçi,kıdem tazminatını da alacakları ile beraber alabilir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılmak İsteyen İşçi Ne Yapmalıdır ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılacak olan işçi öncelikle bunu işverene sözlü olarak söylemeli daha sonrasında ise noter ya da PTT aracılığı ile işverene işten ayrıldığını belirtir bir ihbarname göndermelidir. Bu ihbarname işçinin işverene karşı resmi olarak hak talebinde bulunması için gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. Aynı zamanda ihbarname ilerleyen süreçte işverenin işçinin kıdem tazminatını ödememesi durumunda işçi bu ihbarname ile İş Mahkemesine gidecek ve hakkı olan tazminatı alabilecektir.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatına ilişkin diğer sorularınızı alanında uzman ve deneyimli bir iş hukuku avukatına danışabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat