Erkekler Nafaka Alabilir Mi ?

Erkekler Nafaka Alabilir Mi ?

Ülkemizde son yıllarda artış gösteren boşanma davaları eşlerin aralarında yaşadıkları problemler ve tartışmalar neticesinde birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bu sorulardan en önemli olanlarından biri de “Erkekler nafaka alabilir mi ? Erkeklerin mahkemeden nafaka talep etmeleri gerekir mi ?” gibi sorular olarak karşımıza çıkıyor. 4721 sayılı Medeni Kanunu’muzda kadın ile erkeğin eşit haklara sahip olması bu durumu haklı kılarken, erkeklerin nafaka talep edebillmeleri için ise belirli şartların ortaya çıkması gerekiyor.

Erkekler Nasıl Nafaka Talep Edebilir ?

Boşanma davalarında genel itibariyle kadınlar eşlerinden nafaka talebinde bulunurlar ve nafaka talep eden kadınlar çalışsa bile çocuğun kendisinde kaldığını ve geçinemediğini öne sürerek ya da hiç çalışmadığını gerekçe göstererek eşlerinden nafaka talep ediyordu. Son dönemlerde boşanma sürecinde işten çıkarılan erkek ya da işsiz erkekler, maddi durumu yerinde olan eşlerinden nafaka talep etmeye başladı. Mahkemeler bu durumu sıcak yaklaşırken, erkeklerin nafaka talep edebilmesi için birkaç şartın oluşmasını göz önünde bulunduracak. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz :

 • Bir erkeğin nafaka talep edebilmesi için işsiz olması gerekiyor. Çalıştığı tespit edilen bir erkek nafaka alamaz. Alsa bile nafaka sonradan kesilir.
 • Eşlerin sahip olduğu bir çocuğun bulunmaması gerekir. Şayet çocuk varsa, çocuğun kalacağı eşe iştirak nafakası ödeneceğinden, ki bu genelde anne olur, erkeğe nafaka ödenmez.
 • Erkeğin nafaka talep edebilmesi için boşanmak istediği eşinin maddi durumunun yerinde olması gerekir.

Yukarıda yer alan bu 3 şart oluştuğunda erkekler de eski eşlerinden nafaka talep edebileceklerdir. Bu şartlar dışında yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz gibi bir çocuğun olması halinde erkek nafaka talep edemeyecektir.

Erkeklere nafaka olayı aslında yeni bir konu değildir. Kanun koyucu boşanmada kim daha kusurluysa onun karşı tarafa nafaka ödemesini hükme bağlamıştır. Fakat, ortada çocuğun bulunduğu durumlarda ortaya iştirak nafakası çıkacağından ve velayetin genel itibariyle annelere verildiği ortaya çıktığından babanın çocuğu için iştirak nafakası yükümlülüğü ortaya çıkacak ve eski eşinden alması ihtimali bulunan iştirak nafakası şartı oluşmmamış olacaktır. Bu şartlardan herhangi birinin oluşmaması durumunda mahkeme erkeklere nafaka bağlamaz.

2 Linkleme “Erkekler Nafaka Alabilir Mi ?

 1. Zeki baday Reply

  Eşim beni ve 6 aylık oğlumu bırakıp baba evine döndü ve boşanma davası açtı tazminat ve nafaka istiyor alabilir mi

  • Ankara Avukat Post authorReply

   Zeki bey, sorunuza yanıt verebilmek için durumunuzu daha iyi anlamamız gerekmektedir. Boşanma avukatlarımızdan bilgi almak ve vekalet vererek davada haklarınızın daha iyi savunulabilmesi için bizi arayabilirsiniz. 0312 231 31 01 veya 0533 317 59 82 nolu hatlardan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat