Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur ?

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur ?

Türk Hukuk Sisteminde davanın açıldığı gün yargılama başlar. Fakat toplumumuzda özellikle boşanma davaları için ilk duruşmanın tarihi kulaktan duyma bilgilerle farklı yönlere kaymıştır. Hukuk Mahmekeleri Kanunu bu konu ilgili açıklamalar getirmiştir. İlgili kanun’da belirtildiği üzere dava dilekçesinin davalı kişiye tebliğ edilmesi, davalı kişinin tebliğin ardından 2 haftalık süre içerisinde edilen tebliğe cevabı, davacının bu cevaba 2 haftalık süreç içerisinde vereceği cevabı ve davalının bu dilekçeye vereceği yeni cevap olmak üzere dört adet dilekçe’nin verilmesiyle başlayan süreç, yeni Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun ortaya çıkardığı ön inceleme duruşmalarından sonra başlar.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Nasıl Erken Tarihe Alınabilir ?

Boşanma davanızın çabuk sonuçlanmasını istiyorsanız anlaşmalı boşanma yoluna gitmelisiniz. Zira çekişmeli boşanma davası bir süreç olduğundan kısa sürede bitmeyecektir. Anlaşmalı boşanma davalarında ise mahkemeden tebligatların edinilmesi, davanın erkene alınması için eşlerin avukatlarının mahkemeye ortaklaşa yaptıkları resmi başvuru ve ilk paragrafta belirttiğiöiz 4 dilekçe’nin hızlıca bitirilmesi ile ilgili dava kısa sürede neticelendirilebilir.

Dilekçeler Tamamlandıktan Sonra İlk Duruşma Günü Ne Zaman Olur ?

Davalı ile davacı arasında gerçekleşen dava dilekçeleri kısa süre içerisinde sonuçlandığı takdirde açılan davanın ilk celsesi 3 ila 7 ay arasında görülür. Duruşma gününün erkene alınması için şunlar yapılabilir ;

  • Boşanmak isteyen eşlerin dilekçelerini hızlı bir şekilde göndermeleri.
  • Dilekçelerin 2 haftalık süre beklenmeden mahkemeye sunulması.
  • Eşlerin avukatlarının tebliğ alma saiki ile yola çıkan tebligatları postaya vermeden hızlıca alıp kalemden tebliğ alması ile duruşma günü erken tarihe çekilebilir.

Davalı Eş, Duruşma Tarihini Geciktirebilir Mi ?

Yatırılması gereken harç ve giderlerin belirtilen zaman dilimi içerisinde yatırılmaması, dilekçe’ye cevap vermek için son günün beklenmesi ve beyanların sunulmaması gibi durumlarda duruşma gecikebilir.

Boşanma Davasında İlk Celse’nin Yakın Bir Tarihe Alınması İçin Neler Yapılmalıdır ?

Boşanma davasının yakın bir tarihe alınabilmesi için dava dosyaları vekiller tarafından sık sık takip edilmeli, yazılacak müzekkerelerde elde takip yetkisinin alınmasıyla davanın yapısına göre talep edilen celp belgelerinin erken bildirimi neticesinde ve daha değişik yöntemlerle davanın ilk gününün süresi kısaltılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat