Boşanma Avukatları

Boşanma Avukatları

Boşanma avukatları ülkemizin tüm illerinde görev yapmaktadır. Bu konuda başkentimiz olan nüfus yoğunluğu ile büyük bir ilimiz olan Ankara’da boşanma davaları oldukça fazladır. Bu durum ankara boşanma avukatı konusunda çok fazla tercih olanağı sunabilmektedir. Boşanma avukatı bulunmasında genel olarak çevreden tavsiyeler alınabilmekte veya internet üzerinden araştırmalar yapılabilmektedir. Avukatlık mesleğinde sıfat olarak boşanma avukatı denmesi yasal olmadığı gibi bu sadece boşanma konusunda eğitim alan bir avukatta bulunmamaktadır. Bunun anlaşılması için avukatlık unvanı ve boşanma avukatı unvanı konusu incelenmelidir.

Boşanma Avukatı Unvanı

Günümüzde boşanma konusunda avukat arayan kişiler çevresinde veya internette boşanma avukatı şeklinde arama yaptırmaktadır. Bunun yanında gidilen avukatlık bürosunda boşanma avukatı aramakta ve avukatlara boşanma avukatı olup olmadıkları sorulmaktadır. Bu durum aslen yanlış bilinen bir durum olmaktadır. Avukatlar arasında boşanma avukatı olarak bir sınıf ve tür bulunmamaktadır. Her avukat boşanma davası ve diğer tüm davalara katılabilmektedir. Her avukat gerekli tüm yasalar konusunda bilgilidir. Bu sebeple boşanma konusunda ankara boşanma avukatları şeklinde arama yapılması gereksiz olmaktadır. Bunun yanında yasal olarak bir avukatın kendini boşanma avukatı olarak lanse etmesi ve reklam yapması yasaktır. Bu sebeple sadece boşanma konusunda tecrübeli ve bu konuda çok fazla dava geçmişi ve başarılı davaları olan avukatlar aranabilmektedir. Bu durumda avukatların bilgi ve becerileri ile alakalı bir durumdur.

Boşanma Davaları ve Süreçleri

Çiftlerin evlilik müessesi konusunda sorunları ve anlaşmazlıkları olması durumunda taraflarca veya tek taraf olarak boşanma isteyebilmektedir. Bu durumlarda yasal olarak mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Boşanma davalarında bir yıldan fazla süre evli olan çiftler anlaşabilmeleri ile anlaşmalı boşanma davaları açabilmektedir. Bu davalarda tek celsede boşanma işlemi gerçekleşebilmektedir. Bu davalarda dava dilekçesi ve protokolün doğru şekilde hazırlanması ve mahkemeye sunulması önemlidir. Yasalara ve usule uygun şekilde yapılan boşanma davaları başvuruları kabul edilerek boşanma süresi uzamandan tamamlanabilmektedir. Bunun yanında tarafların anlaşamadığı durumlarda da çekişmeli boşanma davaları açılabilmektedir. Bu davalarda tarafların ithamları ve savunmaları ile tanıklar ve deliller mahkeme tarafından dinlenip inceleneceği için süreç uzayabilmektedir. Yasalarımızda dava adan ve dava edilen tarafların avukat bulundurma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak davaların hızlı şekilde sonuçlanması ve taraf adına olumlu sonuçlanması için avukatlardan yardım alınması fayda sağlamaktadır.

Boşanma Davaları Nereye Açılır ve Avukat Tutma Seçenekleri

Boşanacak çiftler ikamet adreslerinin bulunduğu aile mahkemelerine başvurabilmektedir. Örneğin Ankara’da ikamet eden çiftler Ankara Aile Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir. Aile Hukuku Mahkemeleri dava dilekçeleri ve gerekli belgelerin kontrolünden sonra dava tarihi vermektedir. Duruşmalarda ve dava süresinde avukat bulundurmak isteyen çiftler Aile Hukuku konusunda uzmanlaşmış ankara boşanma avukatları aramaktadır. Bu konuda Ankara Baro sayfasından ya da google arama motoru üzerinden avukatlık bürolarının web sayfalarına erişilebilmektedir. Sizde ankara boşanma avukatı ile iletişime geçilerek avukatlık ücretlerini öğrenebilirsiniz. Kişilerin avukat tutmak istemesi ancak bu durum için herhangi bir mal varlığı ve gelirinin olmaması durumunda Ankara Barosundan avukat talep edebilmektedirler.

Boşanma davaları hakkında daha fazla bilgiye aile hukuku kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankara Avukat