Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Evlilik birliğinin sona erdirilmesini içeren boşanma süreçlerinde taraflar hukukun kendilerine sağlamış olduğu haklar çerçevesinde bulundukları illerdeki Aile Mahkemelerine başvurarak boşanabilirler. Yani Ankara ‘da ikamet edenler Ankara Aile Mahkemesine başvurarak boşanma davalarını başlatabilirler. Bu konuda tarafların birbirleri ile protokol imzalayarak anlaşmalı boşanmalarını sağlayan davalar bulunsa dahi taraflar arasında hak kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Bu türden kayıpların önüne geçebilmek ve tarafların haklarını tam anlamıyla alabilmelerini sağlamak amacıyla bir boşanma avukatı yardımının alınması avantaj sağlayacaktır. Bu konuda deneyimli olan bir boşanma avukatı boşanma sürecinin tüm gereklerini yerine getirebildiği gibi aynı zamanda tüm sürecin en etkili ve hızlı şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Boşanma Avukatı
Boşanma Avukatı

Tarafların birbirleri ile evlilik sonrası kazanılan malların paylaşımı, çocukların velayeti, tazminat, nafaka gibi konularda dahi uzlaşma sağladığı boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılmakta. Bu davalar için gerekli olan dilekçelerin hazırlanması, anlaşmalı boşanma için hazırlanmış olan protokollerin imzalanması, mahkemeye sunulması gereken belgelerin temin edilmesi konularında boşanma avukatları süreci en iyi şekilde yönetebilmektedir. Ankara’da gerçekleşecek olan boşanma davalarında en iyi çalışmayı gösterecek olan boşanma avukatı seçiminin yapılmasında avukatların deneyimi göz önüne alınarak bir tercih yapılabilir.

Avukat Yardımıyla Ne Kadar Sürede Boşanırım?

Boşanma avukatının boşanmak isteyen tarafların istediklerine en kısa sürede ulaşabilmelerini sağladıkları göz önüne alınırsa en kısa sürede boşanmak ancak bir boşanma avukatıyla mümkün olmaktadır. Tek celsede boşanmak isteyenler için avukatlar boşanma sürecini kendilerine bağlı olmayan mahkeme süreleri de dikkate alındığında 1 haftadan 2 aya kadar sürebilecek aralıklarda gerçekleştirebilmektedir. Bu sürenin belirlenmesinde en önemli olan konuların başında başvurulan mahkemenin üzerindeki iş yoğunluğunun boşanma süresine olan etkisi gelmektedir. Eğer anlaşmalı boşanma davası söz konusu değilse boşanma avukatının tutulmasına bağlı olmaksızın taraflar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi adına sürenin 8, 9 aya kadar çıktığı da görülebilmektedir.

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Ankara boşanma avukatlarının ücretleri her ilde olduğu gibi il barosu olan Ankara Barosu tarafından açıklanır. Fakat bu rakamlar tavsiye edilen rakamlar olma özelliği taşımaktadır. Bu sebeple her boşanma avukatının farklı bir rakamla davayı alabileceği göz önüne alındığında tarafların çok sayıda avukat arasında tercih yapması daha avantajlı olmaktadır.

Avukat Tutulmadan Boşanma Davası Olur Mu?

Kanunlarda belirtilen maddelere dayanarak hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herhangi bir dava için avukat tutmak zorunda değildir. Kişiler kendileri başvurarak tek taraflı ya da karşılıklı olarak anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Ancak boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması ve bundan kaynaklanan maddi ve manevi hakların kayıpsız bir şekilde taraflara teslim edilebilmesi için bir boşanma avukatı tutulması avantaj sağlayacaktır.

1 Linkleme “Boşanma Avukatı

  1. K. Eser Reply

    1 yıldır evliyiz ve ikimizde mutlu değiliz ancak o boşanmak istemiyor. boşanma davasını tek taraflı açabiliyor muyuz? boşanma davası açabilmek için boşanma avukatı na vekalet mi vermem gerekiyor. bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankara Avukat