Askerlik Sonrası işe Dönüş ve Yasal Haklar

Askerlik Sonrası işe Dönüş ve Yasal Haklar

Geçen hafta Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı alma adlı yazımızda, askere gitmek için işten ayrılan bir işçinin nasıl kıdem tazminatı alacağı ile ilgili bilgiler vermiştik. Bugün makalemizde sizler için “Askerlik sonra işe döndükten sonra işçilerin yasal hakları nelerdir ? İşçi, askerliğini bitirdikten sonra iş yerinde çalışmaya tekrar başlayabilir mi ?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Her Türk gencinin vatani görevi olan askerlik, hem işçiler için hem de işverenler için geçici problemlere neden olabiliyor. Bunlardan en önemlisi konumuzda belirttiğimiz gibi askerlik nedeniyle işten ayrılma ve askerlik sonrası işe dönme olarak görülebilir. Genelde toplumumuzda askere gidecekken “Kıdem tazminatını almayayım, askerden dönüşte çalışmaya devam ederim” gibi bir olgu içerisindeyiz. Böyle bir olay yok. Hukuk bu konuda gayet net ve açık çizgilere sahip. Şayet çalıştığınız şirketten askerlik nedeniyle ayrılmışsanız, çalıştığınız şirket ya da kurum artık her neyse, size kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır. Ya işsiz kalırsam, diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz. Ama, kalmazsınız.

Şöyle ki ; İş Kanunu Madde 31, Askerden dönen işçinin haklarını koruyan bir yapıya sahip. Madde şu şekilde :

Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.

Yukarıdaki madde’de görüldüğü üzere iş aslında gayet net. Askerden geldikten sonra çalışmak istiyorsanız, işten askerlik nedeniyle ayrıldığınız şirket ya da kuruma 2 ay içerisinde bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Dilekçede iş Kanunu’nun bu maddesine yer vermeniz sizin için avantaj sağlayabilir. İşverenin bu kapsamda yapabileceği şey, size o an uygun bir pozisyon olmadığını söylemek olabilir. Çalıştığınız şirketin iş ilanlarını takip ederek size uygun bir pozisyonun olması dahilinde tüm haklarınızı kullanabilirsiniz. Şirket yetkilisi ya da sahibi sizi bir daha işe kabul etmeyeceğini ya da bunu ima eden bir söz söylerse, hakkınızı iş mahkemelerinde arayabilirsiniz ki bu noktada da işinde uzman, kaliteli bir avukata ihtiyacınız olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Avukat